Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 275 26 44

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Sześciolatek w szkole

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

3 FACTOR

Dnia 25 lutego 2015r. w Szkole Podstawowej nr 3 im ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu odbyła się I edycja szkolnego konkursu językowo – sprawnościowego 3 FACTOR objęta patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.  W wolnym tłumaczeniu wyrażenie 3-Factor oznacza: czynnik trzy, czynnik trójka. Jako że nasza szkoła jest potocznie nazywana „Trójką” postanowiliśmy odszukać, czy w uczniach tej szkoły drzemie tajemniczy pierwiastek zwany „trójką”.

Do konkursu mogły przystąpić trzyosobowe zespoły – dwoje uczniów i jedna osoba dorosła. Swoje drużyny wystawiły klasy: 4b, 4c, 5a, 5b, 6b i 6d. Każda z drużyn wzięła udział w 9 konkurencjach sprawdzających zarówno sprawność językową jak i fizyczną uczestników. Ponadto, testowana była kreatywność i umiejętność współpracowania w drużynie. Występy uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie: pani Jolanta Chyżyńska- vice dyrektor SP3, pani Marta Duda-nauczyciel języka angielskiego w Gimnazjum Miejskim im. Mikołaja Kopernika oraz Pani Olga Modrzejewska - instruktor tańca nowoczesnego w Centrum Kultury i Sztuki oraz trenerka szkolnych chearleaders.

Już na początku uczestnicy mogli otrzymać dodatkowy punkt bonusowy, jeśli liczba uzyskana po zsumowaniu wieku uczestników zawiera cyfrę „3”.

Po rozgrzewce nadszedł czas na przygotowanie się do pierwszej konkurencji nazwanej „Team Presentation”, czyli „Prezentacja drużyny”. W konkurencji tej oceniana była kreatywność oraz poprawność językowa. W sumie drużyna mogła uzyskać maksymalnie 5 punktów za tę konkurencję. Wszystkie zespoły zaprezentowały się w bardzo pomysłowy, kreatywny i zabawny sposób. Kolejną konkurencją był odpowiednik znanego show „Jaka to melodia?”, u nas nazywał się „What’s the tune?”.

Każda drużyna musiała zidentyfikować anglojęzyczny utwór muzyczny, słysząc tylko jego krótki, 10-sekundowy, fragment. Konkurencja numer 3 nosi nazwę: „Where Am I?”, czyli „Gdzie ja jestem?”Konkurencja ta miała na celu sprawdzenie znajomości najbardziej charakterystycznych miejsc i budowli/zabytków w krajach anglojęzycznych.

Kolejna Konkurencja - ‘Guess the word’, polegała na rozszyfrowaniu skrótów w języku angielskim. Należało podać pełną wersję zaszyfrowanej zagadki, np. THX (THANK YOU).

Konkurencja „Zagadki”, czyli „Riddles” polegała na rozwiązywaniu zagadek i rebusów, które miały na celu sprawdzenie znajomości słownictwa, głównie z zakresu: Animals – zwierzęta oraz Jobs - zawody. Odpowiedzi na kartce, w języku angielskim, udzielał kapitan, który mógł konsultować się z pozostałymi członkami drużyny.

Po konkurencji Riddles czas pracy umysłowej został zrównoważony   wysiłkiem fizycznym.

Pierwszą  konkurencją fizyczną był sack race, czyli wyścigi w workach. Drużyny wybrały po jednym reprezentancie, którego zadaniem było przebiegnięcie jak w najszybszym czasie wyznaczonego odcinka w worku.

W drugiej, już drużynowej konkurencji Tug-of-war, czyli przeciąganie liny, uczestnicy mieli okazję zaprezentować swój drużynowy power. Oczywiście, wygrała drużyna, której udało się przeciągnąć na swoją stronę zawodników z drużyny przeciwnej.

Emocji ciąg dalszy, nadszedł przy  konkurencji zręcznościowej, w której przetestowaliśmy celność i cierpliwość naszych uczestników. Konkurencja Water pong to zabawa sprawnościowa polegająca na trafieniu piłeczkami ping-pongowymi do kubeczków wypełnionych wodą. Każdy z uczestników musiał trafić 1 piłeczką do 1 kubka po uprzednim odbiciu piłki od blatu ławki. Czas wykonania konkurencji wynosił 3 minuty, a więc każdy z uczestników miał minutę na wykonanie swojej części zadania, punktowane było każde trafienie.

Wisienką na torcie były przygotowane przez drużyny układy choreograficzne w stylu zumba i krótkie pokazy umiejętności sportowych. Każda z drużyn zaprezentowała się w krótkim układzie tanecznym w stylu dowolnym. Uczestnicy i widownia bawili się wyśmienicie.

Po zakończeniu wszystkim konkurencji jury udało się na obrady, a uczestnicy i widownia uprzyjemniali sobie czas czekania na wyniki tańcami latynoamerykańskimi w stylu ZUMBA. Profesjonalne układy zostały zaprezentowane przez instruktorkę ZUMBY i naszą nauczycielkę wychowania fizycznego – p. Marysię Szadkowską.

Po krótkiej lecz intensywnej przerwie, powróciła komisja, która ogłosiła wyniki konkursu

Pierwsze miejsce zajęła klasa VI B, drugie miejsce przypadło klasie IV c, a trzecie miejsce klasie Vb. Okazuje się, że 3-Factor to odwaga, ambicja, współpraca, wiedza i sprawność, a więc wartości ponadczasowe. Myślę, że możemy być dumni z tego, że tacy uczniowie reprezentują naszą „Trójkę” a ich rodziny identyfikują się ze szkołą i ją wspierają.