Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

Wycieczka do grodu Kopernika i pierników

W dniu 10 października 2012 roku dzieci z klas I  wybrały się na wycieczkę do Torunia, aby poznać gród słynący z pierników i miejsca urodzenia znanego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Swoje zwiedzanie maluchy rozpoczęły od wizyty w Planetarium. Podczas zajęć interaktywnych poznawały ciekawostki astronomiczne, np.: ile waży człowiek na Księżycu, jak powstają chmury i tornado, jak uruchomić satelitę. Po zajęciach w Orbitarium udały się na seans pt. „Cudowna podróż”, w trakcie którego dzieci poznały planety Układu Słonecznego w wersji bajkowej oraz odbyły „podróż rakietą” w przestrzeń kosmiczną. Po dużej dawce emocji, ze smakiem zjadły obiad i wybrały się na spacer śladami legend związanych z Toruniem. W mieście Kopernika udały się pod mury obronne i krzywą basztę, na Starówce odwiedziły fontannę z flisakiem i żabami, a podczas spaceru wypatrzyły na dachu kamienicy kota z legendy „O dzielnym kocurze, który bronił miasta”. Wielkie wrażenie wywarł na nich pomnik Mikołaja Kopernika i dom wielkiego, polskiego astronoma. Następnie dotarły aż do Muzeum Żywego Piernika. Tam wiedźma oraz mistrz Bartłomiej egzaminowali je z wiedzy o przyprawach piernikowych i uczyli jak należy wyrabiać pierniki. Następnie każde z nich wykonało swój piernik. Po ich upieczeniu mistrz mianował wszystkich na czeladników i wręczył certyfikat. Nie mogło się obejść bez zakupu prawdziwych toruńskich pierników dla najbliższych oczywiście w kształcie serc. Pełni wrażeń i emocji, z pamiątkami, wróciliśmy do Sierpca, gdzie już na nas czekali stęsknieni rodzice, bo przecież to nasza pierwsza tak długa wycieczka.

Grażyna Fydrychowicz
                                                                 Małgorzata Sajewska