Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
ul. Konstytucji 3 Maja 8
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

 

  


Historia i patron, pieśń szkoły

Dyrekcja i nauczyciele
Administracja i obsługa
Absolwenci
Dokumenty szkoły
Zajęcia pozalekcyjne

Sześciolatek w szkole

Z życia szkoły
Nasi najlepsi
Pedagog
Sportowe wieści
Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Publikacje
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

               


                                          

Akcja „Lato w mieście”  – uczniowie już wypoczywają !!!

 

       Już 30 czerwca 2014r. 42-osobowa grupa uczniów rozpoczęła swoją wakacyjną przygodę od udziału w jednodniowej wycieczce na trasie Głogowiec – Kutno.

      Uczestnikami byli wybrani uczniowie Gimnazjum Miejskiego, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu pod opieką wychowawców z tych placówek oświatowych -  Aleksandry Dołasińskiej,  Krystyny Skowrońskiej, Małgorzaty Tyburskiej. Funkcję kierownika pełniła Ewa Rycharska.

      Program wycieczki zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego był niezwykle atrakcyjny i dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Pierwszym punktem wyprawy było Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu – Matki Cierpiącego Narodu. Przewodnik ksiądz Piotr Kalisiak w interesujący, a zarazem przystępny sposób zapoznał dzieci z wieloma faktami historycznymi, które związane są z tym kościołem. Przebywali  w nim trzej prezydenci Polski: Mościcki, Wałęsa, Kaczorowski. Tu odbywały się spotkania członków „Solidarności”, a ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawiał mszę za Ojczyznę. Trzej papieże zapisali się w historii tego miejsca: papież Paweł VI w 1975r. obdarował cudowny wizerunek Matki Boskiej koronami papieskimi, w akcie koronacji wzięło udział około 60 tysięcy wiernych. Papież Jan Paweł II oraz Benedykt XVI także nie zapominali o tym sanktuarium.

    Na ścianach kościoła można podziwiać Epitafium Wielkich Polaków (począwszy od Piasta Kołodzieja a skończywszy na Romanie Dmowskim) oraz malowidło przedstawiające wielkich Polaków naszych czasów: papieża Jana Pawła II, prymasa Stefana Wyszyńskiego, księdza Jerzego Popiełuszkę i Maksymiliana Kolbe. W nawach bocznych znajdują się tablice upamiętniające nie mniej ważne fakty historyczne (Rzeź Ukraińska z 1940r., Katastrofa Smoleńska)  i postacie wybitnych patriotów (generała Władysława Andersa – syna Ziemi Kutnowskiej). Na pobliskim cmentarzu uczniowie obejrzeli pomnik ofiar Katynia z poruszającą rzeźbą Matki Boskiej obejmującej głowę żołnierza, który zginął zabity strzałem w potylicę.

       Zwiedzający mogli także zobaczyć budynek , z którego generał Tadeusz Kutrzeba dowodził armią „Pomorze” i „Poznań” w trakcie Bitwy nad Bzurą. Już w Kutnie w Muzeum Bitwy nad Bzurą  zwiedzający dowiedzieli się, iż była to największa potyczka w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939r. Uczniowie zapoznali się tu z innymi ciekawymi eksponatami, np. umundurowanie, uzbrojenie, dodatkowe wyposażenie  żołnierzy i oficerów.

     Kolejne atrakcje czekały na dzieci i młodzież  w Muzeum Regionalnym w Kutnie. Tu poznali elementy wyposażenia dworku szlacheckiego z XIX wieku, zbiory numizmatyczne, stroje ludowe oraz kolekcje rzeźby ludowej lokalnych artystów. Pobyt w Głogowcu i Kutnie to dla uczestników „żywa” lekcja historii.

      Ostatnią atrakcją był trzygodzinny pobyt w aquaparku w Kutnie. Kilka rodzajów zjeżdżalni (w tym kamikadze), pontony, rwące rzek, jacuzzi, pełnowymiarowy basen, boisko do gry w piłkę wodną  - spełniły oczekiwania wszystkich, nawet najbardziej zapalonych zwolenników wodnych kąpieli. W ich trakcie dla każdego ucznia przewidziano posiłek w cenie 10 zł. Jego koszt pokrywali sami uczniowie.

   Organizatorzy tej wakacyjnej wyprawy zaplanowali bardzo ambitne cele patriotyczne i wychowawcze, które udało się w pełni zrealizować. Nie mniej istotny okazał się wymiar integracyjny trzech społeczności szkolnych, których organem prowadzącym jest Urząd Miasta – fundator tej akcji.