Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x768

Rok 2012, decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka. Z tej okazji 27 listopada uczniowie klas: IVa i Vc przedstawili apel o wielkim człowieku, pedagogu i wychowawcy.
    Stary Doktor, jak nazywali go wychowankowie z Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej 92 w Warszawie, podkreślał ogromne  znaczenie szacunku  dla dzieci, ich małych trosk i wielkich problemów. Mawiał często: „Nie ma dzieci, są ludzie”.
    Lubimy czytać książki Janusza Korczaka, cenimy za stworzony przez niego system wychowawczy, ale szanujemy i podziwiamy za to, że podczas likwidacji getta, 22 lipca 1942r., razem ze swoimi dziećmi poszedł do komory gazowej w Treblince. A mógł ocaleć i znaleźć schronienie  poza murami getta.
    Uczniowie  klasy Vc występowali w harcerskich mundurach. Było to nawiązanie  do pewnego wydarzenia  zapisanego w harcerskich  kronikach.  33 lata temu, 6 grudnia 1979r., odbyła się uroczystość nadania Hufcowi  Sierpc  imienia Janusza Korczaka.
   Fragmenty prozy autora „Króla Maciusia I”, wiersze i piosenki zaprezentowane przez uczniów  podczas apelu  przypominały, że  Stary  Doktor  wdrażał  dzieci do  samorządności. Dawał im prawo do  podejmowania decyzji, ale  również prawo  do popełniania błędów. W ten sposób uczył swoich  wychowanków  prawdziwego życia. Jedna  z uczennic  wyśpiewała tę Korczakowską  zasadę w piosence, której refren brzmiał:

„Mam  prawo do swych praw.
[..] Mam prawo iść pod wiatr
inaczej widzieć świat.”

Irena Kalkowska