Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

DNI  PROFILAKTYCZNE  W SZKOLE

W  listopadzie zorganizowane zostały dni profilaktyczne dla naszej szkolnej społeczności, z udziałem zaproszonych gości.  Celem naszych spotkań ze specjalistami jest uświadamianie młodych ludzi,  aby nie wchodzili w konflikt z prawem i ustrzeżenie ich przed skutkami łamania prawa.
          19 i 20 listopada uczniowie klas IV wzięli udział w spotkaniu z kuratorem zawodowym do spraw nieletnich na temat „Środki wychowawcze stosowane wobec nieletnich”. Dla uczniów klas V zostało zorganizowane spotkanie
z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu na temat „Obowiązek reagowania na demoralizację i przestępczość wśród nieletnich”.
         Podczas tych spotkań  został poruszony problem demoralizacji,  w tym wyciągania konsekwencji za stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej,  cyberprzemocy, stosowania  używek, nierealizowania obowiązku szkolnego.
        Uczniowie klas VI wzięli udział w spotkaniu z mecenasem, podczas którego poruszony został temat „Społeczny i prawny obowiązek reagowania na demoralizację i przestępczość wśród nieletnich”.  Uczniowie poznali definicję demoralizacji, czynu karalnego, rozboju, obrony koniecznej. Dowiedzieli się również, że prawo jest nie po to, by karać innych,  lecz  by ich wychowywać.
       Podczas ożywionej dyskusji uczniowie  zadawali pytania.  Dzięki temu mogli uzyskać fachową odpowiedź na nurtujące ich pytania.  Doskonałą atrakcją dla naszej młodzieży okazała się toga adwokacka. Młodzież bardzo chętnie przymierzała ten strój. Być może przyczyni się to w przyszłości do wyboru właśnie takiego zawodu? Serdecznie naszej młodzieży tego życzymy!
        Mamy nadzieję, że wszelkie nasze  oddziaływania profilaktyczne sprowokują młodzież do dyskusji i wymiany poglądów, ale przede wszystkim utwierdzą w przekonaniu, że  problemy należy rozwiązywać w sposób konstruktywny i pokojowy,  bez łamania prawa. Jeśli choć kilka osób zastanowi się nad sobą, zmieni swoje postępowanie albo poda pomocną dłoń osobie potrzebującej  – będzie to dla nas sukces wychowawczy. I o taki właśnie sukces nam chodzi!

Jolanta Wojda – pedagog szkolny