Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
ul. Konstytucji 3 Maja 8
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 275 26 44

 

  


Historia i patron, pieśń szkoły

Dyrekcja i nauczyciele
Administracja i obsługa
Absolwenci
Dokumenty szkoły

Sześciolatek w szkole

Z życia szkoły
Nasi najlepsi
Pedagog
Sportowe wieści
Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Publikacje
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

               

DNI  PROFILAKTYCZNE  

        

      20  i 21  listopada 2014 roku  odbyły się  w naszej szkole  dni profilaktyczne. 
    Dla uczniów klas  V zostało zorganizowane spotkanie z policjantami Komendy Powiatowej Policji  w Sierpcu na temat  „Obowiązek reagowania na demoralizację i przestępczość wśród nieletnich”. Podczas pogadanki został poruszony problem szeroko pojętej demoralizacji, w tym wyciągania konsekwencji za stosowanie  przemocy fizycznej i psychicznej, zażywania używek  oraz  wagarowania.  Uczniowie klas IV  uczestniczyli w spotkaniu z kuratorami Sądu Rejonowego w Płocku z siedzibą w  Sierpcu na temat  „Środki  wychowawcze  stosowane wobec nieletnich”. Kuratorzy zapoznali uczniów z różnymi środkami wychowawczymi, które Sąd może zastosować wobec nieletniego. 

    Tego typu spotkania ze specjalistami  mają na celu uświadomienie młodzieży oraz przestrzeganie jej przed niewłaściwymi wyborami, które prowadzą do łamania przepisów  prawa, a w konsekwencji szkodzą zdrowiu i życiu człowieka. Ważne jest to, aby młodzież nauczyła się rozwiązywać  problemy  w sposób konstruktywny, bez wchodzenia w konflikt z prawem.

         W ramach dni profilaktycznych dla uczniów klas V i VI został zaplanowany spektakl  pt. „Cyber – Pułapka”,  który ukazywał skutki uzależnienia od wszelkiego rodzaju nośników informacji. Urządzenia te z jednej strony usprawniają nasze życie, ale z drugiej  niosą ze sobą szereg pułapek, w które często wpadają młodzi ludzie.
          Kusząca wirtualna rzeczywistość, w której sami kreujemy to, kim jesteśmy sprawia, że
 często kontakt z realnym światem nie jest prawidłowy. Aktorzy ukazali historię  Maksa i Zosi. Chłopak cały czas spędza grając na komputerze i serfując po Internecie. Ze znajomymi kontaktuje się tylko poprzez portale społecznościowe. Kiedy wyjeżdża na obóz harcerski, poznaje Zosię. Dziewczyna uświadamia go, czym jest prawdziwa przyjaźń i jak powinny wyglądać zdrowe relacje między ludźmi. Spektakl kończy się pozytywni: Maks dziękuje Zosi za otwarcie mu oczu na to, co naprawdę wartościowe w życiu.

         Ważne przesłanie wynikające z przedstawienia to  apel do młodych ludzi o odnalezienie wartości w prawdziwych relacjach międzyludzkich, pielęgnowanie tych relacji, uczenie dystansu do wirtualnego świata oraz  zachęcanie do aktywnego trybu życia, wolnego od wszelkich używek.

  

Jolanta Wojda