Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

Dni  profilaktyczne w szkole

W dniach 8 – 9 listopada 2011 roku  w naszej szkole odbyły się  dni profilaktyczne. W tym czasie uczniowie klas VI  uczestniczyli w spotkaniu z kuratorem dla nieletnich, podczas którego poruszony został temat „ Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne”.

Dla uczniów klas  V zostało zorganizowane spotkanie z policjantami Komendy Powiatowej Policji  w Sierpcu na temat „ Obowiązek reagowania na demoralizację i przestępczość wśród nieletnich”. Podczas  prelekcji został wykorzystany film edukacyjny  pt. „ Masz jedno życie – to nie gra”.

Uczniowie klas IV i V obejrzeli  spektakl profilaktyczny prezentowany przez aktorów teatru „ Atelier” z Krakowa pt. „ Zakazany owoc”.

Główny wątek spektaklu to  historia przyjaźni, która jest poddawana  dramatycznym próbom.  Ada i Evan znają się od zawsze, gdyż wychowywali się razem w jednym z wielkomiejskich blokowisk. Razem z nimi wzrastała jabłoń, którą posadzili na podwórku, gdy byli jeszcze dziećmi.

Pewnego letniego popołudnia drzewo wydaje plon – piękne i kuszące jabłka. Jest to metaforyczne odniesienie do wyboru pomiędzy dobrem a złem, między szczęściem a używkami. W swoim dorastającym życiu Ada i Evan nie zawsze dokonali właściwych  wyborów, często zawiedli samych siebie i najbliższych. Dzięki swoim doświadczeniom teraz przestrzegają innych młodych ludzi przed niewłaściwymi wyborami, które prowadzą do zguby. Najważniejsze jest to, że w porę zauważyli swoje złe postępowanie i zeszli z drogi prowadzącej do nieszczęścia.  Mogli liczyć na swoją wzajemną pomoc i przyjaźń.

Spektakl ukazał negatywne konsekwencje ulegania używkom,  takim jak alkohol, nikotyna i  narkotyki. Aktorzy pokazali, jak budować właściwy system wartości, by wyjść z trudnych sytuacji obronną ręką i dokonywać mądrych, prospołecznych wyborów.

Jolanta Wojda