Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Sześciolatek w szkole

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

„Człowiek jest wielki nie przez to co ma,
nie przez to kim jest, lecz przez to,
czym dzieli się z innymi”
                                                                             ( Jan Paweł II )

SZKOLNY  DZIEŃ  PROFILAKTYKI

W Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu już po raz dziewiąty  obchodzono Szkolny Dzień Profilaktyki, który odbył się 10  kwietnia 2014 roku.
       Naczelne hasło tegorocznego  dnia profilaktyki  odwoływało się do słów naszego papieża Jana Pawła II i brzmiało:  „Warto pomagać”.
      Cała społeczność szkolna, zarówno dzieci starsze, jak i młodsze obejrzały przedstawienie profilaktyczne pt. „Warto pomagać”, w wykonaniu uczniów kl. V c,  przygotowane  przez pedagoga szkolnego panią Jolantę Wojdę,  z pomocą wychowawczyni pani Barbary Woźnickiej.  Dwaj dzielni  rycerze Obijanek i Łomotek  zostali przeniesieni do szkoły XXI wieku, by nauczyć uczniów zasad współżycia społecznego: szacunku, tolerancji, wybaczania, zrozumienia, akceptacji i przyjaźni. Pokazywali, w jaki sposób kontrolować emocje, by nie dochodziło do wybuchów agresji wobec innych. Dwaj  główni bohaterowie namawiali do zaakceptowania i przestrzegania właściwych  nawyków żywieniowych. Jest  ważne, by  już od najmłodszych lat  zaszczepiać w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe i dbanie o kondycję fizyczną.

Przytaczali zasady zawarte w Szkolnym Kodeksie Ucznia:

1. Uczeń jest uprzejmy wobec innych, grzecznie odnosi się do kolegów.
 2. Używa magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję.
 3. Konflikty z kolegami zawsze rozwiązuje na drodze pokojowej.
 4. Uczeń szanuje godność, poglądy i przekonania innych  ludzi.
 5.  Szanuje mienie własne i cudze.

W przedstawieniu nie zabrakło również „czarnego charakteru”.  Był nim Nałóg, który jak to w życiu bywa,  ma wiele twarzy, jest podstępny  i czyha na słabych. W sidła Nałogu wpadła młoda i naiwna księżniczka Emilka, która nie posłuchała rad rodziców.  Została podstępnie przez niego oszukana, a następnie zniewolona. Dzielni rycerze  z pomocą księcia Wyzwoliciela uwolnili księżniczkę. Rycerze, podczas swoich spotkań z młodzieżą z przyszłości, rozwinęli w sobie potrzebę  pomagania innym. Od tego czasu ich celem stało się pomaganie tym, którzy tego potrzebowali.

Podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki zostały rozstrzygnięte 3 konkursy:

- konkurs wiedzy dla uczniów klas V na temat „ Profilaktyka  uzależnień”

Laureaci  konkursu wiedzy:

I miejsce:     Sylwia Przybyszewska  kl. V c
II miejsce:    Julia Schodowska  kl. V a
III miejsce:  Jakub Krzemiński  kl. V b
Wyróżnienie: Żaneta Ciężkowska  kl. V c

- konkurs literacki dla klas IV – VI pt. „Moje życie – mój wybór”

Laureaci konkursu literackiego:

I miejsce: Hubert Nastachowski  kl. VI b
II miejsce: Weronika Puszcz  kl. V a
III miejsce:  Patrycja Marjańska  kl. VI b
Wyróżnienie: Luiza Marciniak   kl. V a

- konkurs plastyczny dla klas II- III pt. „Dziękuję, ja się nie truję

Laureaci konkursu plastycznego:

I miejsce: Weronika Salak   kl. III c
II miejsce: Nadia Chochlińska  kl. III c, Natalia Kordulasińska kl. III a
III miejsce: Aleksandra Biernacka kl. II c, Aleksandra  Kowalska kl. III c

Wyróżnienie:
Julia Radomska kl. III a , Aleksandra Bartkowska kl. II c,
Maja Klimkowska kl. II d,  Kamil Wojtas  kl. II c.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Na szczególne wyróżnienie  zasługuje wiersz, którego autorem jest Hubert Nastachowski z kl. VI b  - laureat I miejsca w konkursie literackim:

„ By żyć długo i kolorowo,
Odżywiaj się zawsze zdrowo.
Marchewki, banany i maliny,
To są smaczne witaminy.
Nie truj dymem swej rodziny,
Lepiej wypij sok z cytryny.
Sport też wcale nie zaszkodzi,
A będziemy zawsze młodzi.
Naturalne  jedz warzywa,
To na zdrowie dobrze wpływa.
Pozbądź się z diety wszelkich używek,
Jedz za to brokuły i garść śliwek.
Dbaj o dietę, dbaj o siebie,
A poczujesz się jak w niebie.”

Uczniowie zaśpiewali również kilka piosenek, zachęcających do życia w przyjaźni z innymi i kierowania się w swoich decyzjach postawą asertywną:

„Jeśli chcesz dla kogoś przyjacielem być.
Pozbądź się agresji, zacznij mądrze żyć.
Nie bij więc nikogo, ani nie obrażaj,
Uśmiech dawaj innym, radością zarażaj”
I z asertywnością bądź za pan brat.
Wtedy będziesz mógł podbijać cały świat…”

W  ramach promocji zdrowego odżywiania się  uczniowie, zaproszeni goście  i nauczyciele mieli możliwość spożycia zdrowych przekąsek: sałatek, koreczków i   kolorowych kanapek. Zdrowe przekąski zostały przygotowane przez uczniów klas V a, V b, V d wraz z wychowawcami: panią Ireną  Kalkowską, p. Ewą Tomaszewską i p. Joanną Guzowską.
Uczniowie klas V od kilku już lat realizują program prozdrowotny „ Trzymaj formę”, którego głównym celem jest promowanie zasad zdrowego odżywiania się i dbania o kondycję fizyczną.
       Panie pielęgniarki Łucja Bylińska i Anna Jędrzejczak mierzyły chętnym uczniom i nauczycielom ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi. Ich celem było również uświadamianie dzieci w zakresie zasad  zdrowego odżywiania się, szkodliwości dymu tytoniowego, w tym biernego palenia. Dzieci bardzo chętnie korzystały z przygotowanych na ten dzień broszur i ulotek.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie  będą  kierować  się dobrem wobec drugiego człowieka, zgodnie z zasadą, że „pomagając innym, pomagamy też sobie, gdyż wszelkie dobro, które dajemy innym, zatacza wielkie koło i wraca do nas”.  Tego życzymy sobie nawzajem i naszym uczniom.

Jolanta Wojda