Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

ŚWIATOWY  DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Dnia  15 listopada 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego obchodzono Światowy Dzień bez Papierosa. Akcja z okazji tego dnia została zorganizowana przez Państwową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Sierpcu, tym razem w budynku Urzędu Pocztowego.
   Uczniowie  klasy III a pod opieką wychowawczyni pani Barbary Agacińskiej - Łukasiak, pedagoga szkolnego pani Jolanty Wojdy i pani pielęgniarki Łucji Bylińskiej udali się na obchody  „Dnia bez Papierosa”. Swoją pozytywną  postawą zachęcali nie tylko przechodniów naszego miasta, ale i  klientów Urzędu Pocztowego do zaprzestania palenia papierosów,  niosąc przygotowane  plakaty oraz śpiewając piosenkę o tematyce prozdrowotnej.
   Transparenty zachęcały  do rzucenia palenia i odmowy bycia biernym palaczem. Były to hasła: „Nie pal. Stokrotnie proszę”, „Palę, więc śmierdzę”, „Nie pal przy mnie, proszę”, „Rzuć palenie”, „Papieros – zadymi, zabije, zatruje”.
    Od kilku już lat w naszej szkole  realizowane są dwa programy w zakresie profilaktyki antytytoniowej: „Nie pal przy mnie, proszę” i „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Dzięki  programom uczniowie dowiadują  się, w jaki sposób przebiega proces uzależnienia od nikotyny, jakie są skutki palenia tytoniu  oraz bycia biernym palaczem. Przekazują podstawowe wiadomości na temat zachowań stanowczych młodego człowieka, ucząc postaw asertywnych i zastosowania ich w sytuacjach nacisku grupowego, zwłaszcza w okresie dorastania.
   Po powrocie do szkoły, transparenty zostały wyeksponowane w widocznym miejscu i stanowiły nieodzowny element odchodów „Światowego Dnia bez Papierosa” dla  społeczności szkolnej.  Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu w sposób racjonalny i prozdrowotny, nie sięgając po papierosa, który przestał już być modny.

Jolanta Wojda