Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

SZKOLNY  DZIEŃ  PROFILAKTYKI

W Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu już po raz ósmy obchodzono Szkolny Dzień Profilaktyki, który odbył się 19 kwietnia 2013 roku.

Naczelne hasło tegorocznego  dnia profilaktyki brzmiało: „Sposób na zdrowie”, odwołujące się do programu prozdrowotnego „Trzymaj formę”, który jest od kilku już lat realizowany w naszej szkole.      Nasze zdrowie zależy od naszego trybu życia. Niestety niekorzystnie zmienione zwyczaje żywieniowe i coraz bardziej siedzący tryb życia powodują duże zagrożenie dla naszego zdrowia, a w konsekwencji choroby i krótsze życie. Dlatego edukacja młodego pokolenia w tym zakresie jest bardzo potrzebna.  Poprawa stylu życia jest najskuteczniejsza poprzez osobiste zaangażowanie i dawanie dobrego przykładu, a nie ustne przekazywanie zaleceń. Po prostu zdrowy styl życia należy zaakceptować i zmiany wprowadzić na stałe. Do tego właśnie zachęcały dzieci  odgrywając swoje role.

Społeczność szkolna obejrzała spektakl pt.  „W naszej rodzinie nie palimy”, w wykonaniu uczniów klasy IIIa,  przygotowanych przez pedagoga szkolnego p. Jolantę Wojdę i wychowawcę  klasy  p. Teresę  Agacińską – Łukasiak. Celem  dnia profilaktyki była edukacja dzieci i młodzieży w zakresie kształtowania nawyków prozdrowotnych, w tym ukazania szkodliwości nikotyny  oraz  promocja zdrowego stylu życia i racjonalnego  odżywiania się. Przedstawienie poruszało problem palenia papierosów oraz  skutków zdrowotnych, jakie za sobą niosą i konsekwencji biernego palenia przez najmłodszych członków rodziny – dzieci.  Mali artyści wcielili się w role dorosłych osób palących

(rodziców, ciocię i babcię). Pozostali odgrywali role papierosów, zachęcających nadal do połykania dymu tytoniowego.

W jednej z piosenek w wymowny sposób dzieci  przekonywały swoich palących rodziców:

„… Mamo, tato, rzuć palenie, bo niezdrowe jest szalenie.
   Babci, cioci też w tym wina, że zatruwa się rodzina”.
„ ….Walkę z paleniem podjąć pragniemy,
I zwyciężymy, bo bardzo chcemy,
Owoce w zamian kupujmy sobie,
Bo to na pewno sposób na zdrowie”

W końcowej scence artyści grający rodziców zostali przekonani przez swoje dzieci o szkodliwości palenia i cała rodzina wybrała postawę  prozdrowotną.  Postanowili natychmiast zrezygnować z palenia na korzyść dbania o zdrowie własne i pozostałych członków rodziny.

Wyrazili swoje zdanie w ten oto sposób:

„Mamy już swój sposób na życie,
Nie ma w nim miejsca na używki i picie.
Życie jest zbyt piękne , by je zmarnować.
Trzeba więc umieć żyć i nie leniuchować.
Na palenie, wszak to wiecie,
Mija moda już na świecie.
Zdrowe jedzenie i sport zafundujemy sobie,
To jest najlepszy sposób na zdrowie!”

W  ramach promocji zdrowego odżywiania się uczniowie, zaproszeni goście i nauczyciele mieli możliwość spożycia zdrowych i kolorowych kanapek, przygotowanych przez klasę V b, pod kierunkiem wychowawczyni p. Magdaleny Gajdy. Pani pielęgniarka Łucja Bylińska mierzyła chętnym uczniom i nauczycielom ciśnienie krwi oraz poziom cukru, uświadamiała dzieci w zakresie zasad zdrowego odżywiania się.

Podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki rozstrzygnięte zostały 2 konkursy:

- konkurs wiedzy  pt. „Profilaktyka uzależnień” i konkurs plastyczny „Sposób na zdrowie”

Laureaci konkursu wiedzy:

I miejsce: Michał Zduńczyk  kl. V a

II miejsce: Jakub Różański  kl. V b  i Jakub Kuźniewski  kl. V a

III miejsce: Agata Czachorowska  kl. V a

Laureaci konkursu plastycznego wśród  kl. II – III:

I miejsce: Aleksandra Kowalska  kl. II c

II miejsce: Michał Opolski  kl. III c

III miejsce: Aleksandra Bartkowska  kl. III a

Wyróżnienie: Karolina Kaptejna  kl. II b

Julia Polowiec         kl. III b

Amelia Kossowska  kl. II c

Laureaci konkursu plastycznego wśród   kl. IV – VI:

I miejsce: Ewa Meller kl. VI a

II miejsce: Agata Czachorowska  kl. V a

III miejsce: Julia Wójcik  kl. V b

Wyróżnienie:  Natalia Kaptejna               kl. V b

Aleksandra Rybkiewicz   kl. VI b

Weronika Nowakowska    kl. VI a

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w szkole i poza murami naszej szkoły.