Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

SZTUKA RENESANSU, SZTUKA KOWALSTWA I SZTUKA LATANIA

- fascynująca wycieczka piątoklasistów.

W dniach 21-23 maja 2012r. stworzono uczniom klas piątych Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu możliwość udziału w niezwykłej wycieczce.

Dzieci mogły odwiedzić Kazimierz Dolny, magiczne miejsce o niepowtarzalnym klimacie. Zobaczyły tu perełki sztuki renesansu, między innymi : spichlerze
i kamienice , Okrągłą Wieżę, Farę, Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierskiej i inne.

Weszły także na Górę Trzech Krzyży, gdzie wysokie krzyże upamiętniają ofiary zarazy, która nawiedziła te tereny w XVII i XVIII wieku. Niezwykły widok na okolicę
i zakola Wisły wynagrodził wszystkim trudy wspinaczki.

Odwiedziny Muzeum Przyrodniczego dostarczyły zupełnie innych wrażeń. Uczestnicy mogli zaobserwować pszczelą rodzinę, pracę mrówek, a w akwarium zobaczyć rośliny i ryby żyjące w Wiśle.  Równie niezwykłe okazały się skamieniałości liczące nawet 65 milionów lat.

Wiele emocji wzbudziła także podróż do Janowca, najpierw uczniowie płynęli statkiem pirackim po Wiśle , aby potem przesiąść się do kolejki. Zwiedzanie Zamku
w Janowcu to także pasmo atrakcji. Oczywiście cały czas  towarzyszyła nam  doświadczona pani przewodnik, a  jej komentarze były bardzo cenne.

Noclegi i wyżywienie w gospodarstwie agroturystycznym „ U Kowalowej ”
w Wojciechowie można określić popularnym sformułowaniem – „ jak u mamy”. Otoczenie piękne, jedzenie domowe, obok boiska sportowe. Wszyscy chętnie wzięli udział w ognisku, nic tak dobrze nie smakuje, jak samodzielnie upieczone kiełbaski,  tym bardziej  że pogoda sprzyjała, było bardzo ciepło.

Zupełnie inny rodzaj atrakcji przeżyli uczestnicy w czasie zajęć edukacyjnych w kuźni u kowala Romana Czernieca,  we wspomnianym wcześniej Wojciechowie. Istnieje ona od 1920r., a właściciel trudni się kowalstwem artystycznym,  należy do Stowarzyszenia Kowali Polskich zrzeszających dwudziestu najlepszych kowali – artystów z całej Polski. Ponadto pan Roman ma niezwykły dar nawiązywania kontaktu z młodymi ludźmi, z pasją opowiada o swoim zawodzie. Wszyscy chcieli zostać jego asystentami i kuć podkowę na szczęście.

Uczestnicy wyprawy zwiedzili także jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, które, w którym znajduje się w pełni wyposażona stara kuźnia z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskimi i wszystkimi narzędziami , które kowal wykorzystywał w swojej pracy. Szczęśliwcy, wybrani przez przewodniczkę,  mogli zagrać marsza kowalskiego, a nawet zaostrzyć siekierę na ręcznej szlifierce. Pobyt w tym muzeum  to prawdziwa lekcja historii kowalstwa polskiego, jego przeobrażeń i zanikających tradycji.

Ostatnią atrakcją wycieczki było zwiedzanie otwartego w 2011r. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Ekspozycja ponad 60 samolotów i śmigłowców oraz sprzętu technicznego, rakietowego i radiolokacyjnego wzbudziła zainteresowanie nie tylko chłopców.

Mamy nadzieję, że ta trzydniowa wyprawa zintegrowała społeczność piątoklasistów i dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń, którymi podzielą się z najbliższymi, a także starszymi i młodszymi kolegami i koleżankami.

Nauczyciele opiekunowie:

Małgorzata Tyburska