Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
ul. Konstytucji 3 Maja 8
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

 

  


Historia i patron, pieśń szkoły

Dyrekcja i nauczyciele
Administracja i obsługa
Absolwenci
Dokumenty szkoły
Zajęcia pozalekcyjne

Uroczystości szkolne - galeria

Z życia szkoły
Nasi najlepsi
Pedagog
Sportowe wieści
Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Publikacje
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x768

 

 

Aleksandra Czarnecka i Kinga Pokorska – finalistkami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczpospolitej"

 

Już po raz osiemnasty, w roku szkolnym 2012/2013 zorganizowany został Ogólnopolski Konkurs Historyczny Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Edycja rozgrywana w bieżącym roku szkolnym obejmowała okres walk o Niepodległość i granice Rzeczpospolitej w latach 1887 – 1922.

      Organizatorem Konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty działający w porozumieniu z właściwymi kuratorami oświaty. Konkurs przebiega w IV etapach- szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i centralnym.

       Patronat nad Konkursem sprawują: Minister Obrony Narodowej, Minister Edukacji Narodowej, Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Porozumienie Organizacji  Kombatanckich Płocka oraz Stowarzyszenie Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari.

      Celem Konkursu jest: kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez: upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym państwa  i narodu polskiego; budzenie zainteresowań przeszłością i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów; popularyzowanie wśród młodzieży tematyki obronnej i wiedzy o losach żołnierza i dziejach oręża polskiego, kształtowanie umiejętności kreatywno-krytycznego myślenia o dziejach minionych, a także rozwijanie umiejętności pracy ze źródłami historycznymi pisanymi i materialnymi.

       Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej, uczniów gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej, szczególnie zainteresowanych historią oraz wykazujących się na wszystkich etapach umiejętnościami i wiedzą wynikającą z podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie historii, poszerzoną o treści rozszerzające wiadomości i umiejętności uczniów. Tematyka Konkursu obejmuje historię Polski i historię powszechną oraz dzieje oręża polskiego od X do XX w., z uwzględnieniem znajomości broni i barwy,  architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni,  tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki.

Gratulujemy uczennicom sukcesu.

Dorota Ossowska
Nauczyciel historii