Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Sześciolatek w szkole

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

NARODOWE CZYTANIE TRYLOGII !!!

6 września 2014r. na terenie całej Polski odbyła  się po raz trzeci ogólnopolska akcja -  NARODOWE CZYTANIE - zainicjowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tym razem Polacy czytali Trylogię  pierwszego polskiego  noblisty Henryka Sienkiewicza.
     W naszym mieście także podjęto to niezwykłe wyzwanie. Trzy instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Urząd Miasta, Centrum Kultury i Sztuki zaprosiły sierpczan do wysłuchania wybranych fragmentów tego niezwykłego dzieła literackiego. Uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką nauczycieli (p. Anna Ozimkiewicz,  p. Małgorzata  Tyburska, p. Irena Kalkowska, p. Joanna Guzowska, p. Elżbieta Kamińska, p. Elżbieta Szczepańska) wzięli aktywny udział w tym spotkaniu.
    Impreza rozpoczęła się od odczytania listu prezydenta oraz biogramu autora Trylogii.
    Następnie prowadząca – p. Wiśniewska przedstawiła uczestników, biorących udział w czytaniu, znaleźli się wśród nich przedstawiciele Urzędu Miasta, Starostwa, Biblioteki Miejskiej, CKiSZ oraz  uczniowie sierpeckich szkół.

Każdą powieść cyklu poprzedzało krótkie wprowadzenie, a potem zaproszeni goście czytali wybrane fragmenty. „Ogniem i mieczem” to przede wszystkim rozterki Jana Skrzetuskiego (p. Marek Zdrojewski) i Bohuna (p. Zbigniew Leszczyński).

Podczas czytania II części, czyli „Potopu” mogła się podobać interpretacja  fragmentu dotyczący pierwszego spotkania  Andrzeja Kmicica (p. Ryszard Szymański ) i Oleńki Billewiczówny (Dominika Karolewska)  w Wodoktach.
     Oryginalnie i ciekawie zabrzmiała  rozmowa Kmicica z księdzem Kordeckim przed wysadzeniem kolubryny, ponieważ tekst księdza czytał proboszcz parafii szkolnej ks. Tomasz Kadziński.
      Scena, w której Baśka oświadcza się panu Wołodyjowskiemu rozbawiła wszystkich.
      Istotnym punktem spotkania okazał się konkurs wiedzy dla młodszych uczestników. Sześcioro odważnych stanęło do rywalizacji, było wśród nich troje uczniów „Trójki”- Piotr Jankowski (klasa VIc), Milena Bieńkowska (klasa Vb), Marcin Wojciechowski (klasa Vb). Piotr zajął I miejsce, ale wszyscy uczestnicy otrzymali piękne nagrody.
      Duet Dominika Karolewska i Jakub Kowalski wykonali „Dumkę na dwa serca”, a na zakończenie zaprosili słuchaczy do wspólnego odśpiewania „ Pieśni o małym rycerzu”.
      Dla naszych uczniów na pewno było to niezwykłe spotkanie z piękną, narodową literaturą, nawet aura sprzyjała występującym i słuchaczom.