Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
ul. Konstytucji 3 Maja 8
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

 

  


Historia i patron, pieśń szkoły

Dyrekcja i nauczyciele
Administracja i obsługa
Absolwenci
Dokumenty szkoły
Zajęcia pozalekcyjne

Sześciolatek w szkole

Z życia szkoły
Nasi najlepsi
Pedagog
Sportowe wieści
Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Publikacje
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

               


                                 

,,Pamięć w nas wiecznie trwa…’’

                                                            

12 września 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu odbyła się wyjątkowa uroczystość patriotyczna związana z miejskimi obchodami 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 
          Na początku spotkania nastąpiło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie pani Dyrektor zapoznała wszystkich z celem spotkania  i powitała zaproszonych gości – panią Barbarę Gutowska - wdowę po żołnierzu Armii Krajowej, księży sierpeckich parafii, przedstawicieli Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Delegatury w Płocku, przedstawicieli władz miasta i powiatu, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i sierpeckich instytucji, nagrodzonych uczniów wraz z opiekunami, harcerzy oraz całą społeczność Trójki.
          Minutą ciszy oddano hołd ofiarom wojny. Przy dźwiękach znanej żołnierskiej piosenki ,,Rozszumiały się wierzby płaczące’’ goście zapalili świeczki, by oczyma wyobraźni zasiąść wokół ogniska i snuć żołnierskie opowieści.
          Pani dyrektor Grażyna Krawczyńska w krótkim wystąpieniu poinformowała, iż w roku szkolnym 2013/2014  nasza szkoła podjęła szereg działań upamiętniających trudne dla Polaków wydarzenia. Zaplanowano i przeprowadzono liczne patriotyczne uroczystości i imprezy, konkursy literackie i plastyczne, wycieczkę tematyczną do Muzeum Bitwy nad Bzurą oraz Bieg Pamięci. Pani Grażyna Krawczyńska dodała ,że działaniami wspierającymi, które na stałe wpisały się do kalendarza ,,Trójki’’ są Dzień Flagi oraz opieka nad pomnikiem Bohaterów Ziemi Sierpeckiej.
          W dalszej części spotkania odbyło się wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom szkolnych i powiatowych konkursów. Hasło ,,Pokój na świecie’’ przyświecało organizatorom Szkolnego Konkursu Literackiego dla uczniów klas IV – VI. Pani Grażyna Fydrychowicz zapoznała wszystkich z wynikami konkursu na rymowankę o tematyce pokojowej oraz przedstawiła listę zwycięzców:

·
         I miejsce Julia Przybyłowska – kl. VI B
·
         II miejsce Mateusz Frej - kl. VI B
·
         III miejsce Martyna Sobotka – kl. V D
·
         III miejsce  Michał Krawczyński – kl. VI C

 Pod tym samym hasłem przeprowadzono Powiatowy Konkurs Plastyczny adresowany do uczniów klas I – III oraz IV – VI. Pani Anna Kazimierowska przedstawiła wyniki, po czym wręczono nagrody.  

W kategorii klas I – III najlepszymi okazali się :

  • I miejsce – Aleksandra Danielewicz klasa III A Szkoła Podstawowa nr 3
  • II miejsce – Aleksandra Biernacka klasa II C Szkoła Podstawowa nr 3
  • III miejsce – Dominik Olszewski klasa II B Szkoła Podstawowa nr 3
  • Wyróżnienie – Natalia Kluczyńska klasa III A Szkoła Podstawowa nr 3
  • Wyróżnienie – Nikola Rabiega klasa II B Szkoła Podstawowa nr 3

 Wśród uczniów klas IV – VI autorami najlepszych prac byli:

  • I miejsce Dominik Paciuszkiewicz klasa V D Szkoła Podstawowa nr 3
  • II miejsce Klaudia Wiśniewska klasa V A Szkoła Podstawowa nr 3
  • III miejsce Patrycja Osuch klasa V Szkoła Podstawowa w Mochowie
  • Wyróżnienie Wojciech Struś klasa V Szkoła Podstawowa w Mochowie
  • Wyróżnienie Kinga Grapatyn klasa V A Szkoła Podstawowa nr 2

 Konkurs literacki ,,Wojna we wspomnieniach dziadków, bliskich, sąsiadów’’ organizowany przez Burmistrza Miasta Sierpc i naszą szkołę miał zasięg powiatowy. Pani Dorota Ossowska ogłosiła listę zwycięzców, którym wręczono dyplomy i nagrody.

  • I miejsce i tytuł laureata – Olga Wewiórowska Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku
  • II miejsce – Anna Baranowska Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku
  • III miejsce – Iga Stasiak Gimnazjum w Borkowie Kościelnym

             Opiekunki szkolnej gromady zuchowej i drużyny harcerskiej – panie Małgorzata Sajewska i Monika Wojciechowska uhonorowały dzieci i młodzież sierpeckich szkół biorących udział w Biegu Pamięci. Dyplomy i puchary wręczono: uczniom klas I – III ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3, zuchom z Trójki, przedstawicielom klas IV – VI szkół podstawowych za udział w biegu oraz uczniom Gimnazjum Miejskiego
w Sierpcu.
            Prowadząca spotkanie, pani Grażyna Krawczyńska poinformowała zebranych, iż  nowatorskim pomysłem akcji ,,Lato w mieście 2014’’ była wycieczka do Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie. Jej uczestnicy to uczniowie Szkół Podstawowych nr 2 i nr 3 oraz Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu. Mateusz Turalski, uczestnik wycieczki, w krótkiej relacji podzielił się wrażeniami z wyjazdu, a jego ciekawa opowieść była wzbogacona prezentacją z tej niezwykłej, wakacyjnej lekcji historii.
            Po wyróżnieniu nagrodzonych nadszedł czas na poetycką refleksję w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Przypomniano najpiękniejsze wiersze o wojnie, honorze, Ojczyźnie  i patriotyzmie. Odczytano również fragment nagrodzonego opowiadania Olgi Wewiórowskiej o wojennych przeżyciach jej prababci. Słowami poetów uczniowie wygłosili pochwałę pokoju i dumę z przynależności do narodu ,,z kraju nad Wisłą’’. Występ uczniów zakończył fragment wiersza Jana Pietrzaka:

,,A jeśli kiedyś, synku
  Zapytają cię jacyś,
  Co dla ciebie małolata
  Słowo Polska znaczy wiedz,
  Że nie ma słów ważniejszych …’’

W ostatniej części montażu słowno-muzycznego zaproszono wszystkich do wspólnego śpiewania popularnych pieśni patriotycznych.
            Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście. Pan Marek Zdrojewski podziękował uczniom za piękny występ i za pamięć o bolesnej, ale ważnej polskiej historii. W celu zobrazowania najmłodszym, czym tak naprawdę jest wojna, odniósł się do ich codziennych doświadczeń. Uzmysłowił dzieciom, że tylko w świecie gier komputerowych ludzie zostają zabici i znów żyją. Na wojnie jest inaczej. Na wojnie umiera się naprawdę.

            Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania wpłyną na rozwój uczuć patriotycznych, szczególnie ważnych dla młodego pokolenia. W tym dniu ożyła pamięć o tych, dzięki którym żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. W umysłach wszystkich pojawiła się refleksja, że pokój nie jest dany ludziom raz na zawsze. Parafrazując słowa Wielkiego Polaka można by rzec, ze pokój nie jest dany, lecz zadany i ta wielka odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich.