Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY
„ KOLCZASTA PRZYJAŹŃ”

19 i 20 kwietnia 2012 roku miały miejsce w naszej szkole dni profilaktyczne, podczas których uczniowie zarówno klas starszych, jak i młodszych mieli możliwość udziału w spektaklach profilaktycznych, traktujących o tolerancji, przyjaźni, asertywności, akceptacji siebie i innych, właściwych sposobach komunikowania się z rówieśnikami.

Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spektaklu traktującym o przyjaźni i tolerancji  pt. „ Kolczasta przyjaźń”, prezentowanym przez aktorów Teatru Inspiracja z Krakowa. Aktorzy  przedstawili historię Jeżyka – „ dziwoląga”,  wyśmiewanego przez innych z racji swojej odmienności, który nie może się z nikim zaprzyjaźnić. Z kolei jego towarzysz Tygrysek jest bardzo popularny wśród innych zwierząt, ma bardzo duże poczucie własnej wartości, nie ma kompleksów. Tygrysek jednak nie jest prawdziwym przyjacielem, gdyż cały czas naśmiewa się ze swojego niezdarnego kolegi. A jednak „ kolczasta postać” posiada sporo umiejętności i zalet i można się od niej wiele nauczyć. Trzeba tylko przezwyciężyć uprzedzenia. W końcowej fazie Jeżyk zdobędzie szacunek innych, a i sam stanie się mniej „ kolczasty”, czyli wyeliminuje swoje kłopoty w relacjach z otoczeniem. Tygrysek na koniec uświadamia sobie, że jego odmienny kolega ma wiele zalet, jest uczciwy i zasługuje na szacunek i przyjaźń.

W spektaklu został pokazany problem tolerancji wobec inności.  W przypadku dzieci jest to pozornie błaha odmienność: w wyglądzie czy ubiorze, która nierzadko staje się przyczyną dziecięcych dramatów – wyśmiewania, dyskryminacji i wykluczenia z grupy rówieśniczej. Najważniejsze jest to, aby zrobić pierwszy krok w kierunku osoby, którą chcemy bliżej poznać, gdyż nikogo  nie należy oceniać  powierzchownie. Aktorzy pokazali duży kontrast osobowościowy , gdyż w relacjach z dziećmi takie zjawisko jest bardzo częste. To od nas nauczycieli zależy, czy w porę dostrzeżemy takiego „  Jeżyka z kompleksami” i nauczymy dzieci tolerancji wobec innych.  To ludzie dorośli muszą mówić dzieciom o tym, że każdy człowiek jest indywidualnością, niepowtarzalną istotą, której należy się szacunek.  Spektakl „ Kolczasta przyjaźń” został sfinansowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

VII SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI

Dnia 20 kwietnia 2012 roku miał miejsce już VII  Szkolny Dzień Profilaktyki. Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w przedstawieniu uczniów klasy IV b, przygotowanym przez pedagoga szkolnego panią Jolantę Wojdę, z pomocą wychowawczyni tej klasy pani Emilii Dąbrowskiej.

Zespół wokalny pod kierunkiem pani Aleksandry Dołasińskiej zaprezentował kilka pięknych piosenek, które zachwyciły całą  szkolną publiczność.

Hasło tegorocznego Dnia Profilaktyki brzmiało „ Sobą być – w zgodzie żyć” .

Przedstawienie poruszało problem  tolerancji, przyjaźni i asertywności. Zachęcało do życia w zgodzie z innymi, czerpania radości z pozytywnych kontaktów z rówieśnikami, dbania o poprawne relacje, które mogą przerodzić się w  przyjaźń. Młodzi artyści pokazywali właściwe sposoby  komunikowania się z rówieśnikami.

W wymowny sposób ukazywali znaczenie prawdziwej przyjaźni w życiu młodych ludzi, którzy wchodzą w nowe środowiska rówieśnicze i nie zawsze powinni szukać „ na siłę” nowych kolegów, ale rozwijać przyjaźń,  która może być bardzo blisko, w pozornie wyglądającym koledze, którego zna się od lat. Poza tym zachęcali do tego, by „ pięknie żyć”, to znaczy kochać świat i ludzi wokół siebie oraz by nie być przyczyną płaczu drugiego człowieka.

Uczniowie poprzez dialogi, wiersze i piosenki zachęcali również do empatii, zgodnie z zasadą  „ Gdy o innych myślisz czasem, to prawdziwym jesteś asem”. Pokazali, czym jest tolerancja, a „ jej granicą jest zawsze dobro drugiego człowieka”.

Artyści w barwny sposób ukazali, że ludzie różnią się nie tylko wyglądem, ale również charakterem, sposobem mówienia i  ubierania, talentami, kuchnią oraz  językiem.

A wszystkie te różnice zadziwiają i pociągają, sprawiają, że ludzie są barwni w  tych różnicach i niepowtarzalni. Artyści śpiewali do melodii znanej piosenki „ Taki duży, taki mały” z repertuaru Arki Noego:

„ Każdy przecież człowiek chce szczęśliwym być,

Czemu więc na świecie przemoc rządzi dziś?

Nie bij więc nikogo, ani nie obrażaj,

Uśmiech dawaj innym, radością zarażaj!

Taki mały, taki duży chce szczęśliwym być,

I w pogodę i po burzy chce radosnym być.

Tak i ja, tak i ty chce szczęśliwym być,

W swej rodzinie rosnąć zdrowo i bezpiecznie żyć!

Jeśli chcesz dla kogoś przyjacielem być,

Pozbądź się agresji, zacznij mądrze żyć.

I z asertywnością bądź za pan brat,

Wtedy będziesz mógł podbijać cały świat!”

Podczas Dnia Profilaktyki zostały rozstrzygnięte konkursy:

- konkurs wiedzy dla klas V na temat uzależnień  pt. „ Trzymaj formę”

Laureaci  konkursu wiedzy:

I miejsce: Joanna Szymańska kl. V d

II miejsce: Bartosz Wiśniewski kl. V b

III miejsce: Katarzyna Ronowicz kl. V d

Wyróżnienie: Piotr Ikier  kl. V d

- konkurs literacki dla klas IV – VI pt. „ Zapobiegam – Wygrywam”

Laureaci konkursu literackiego:

I miejsce: Anna Zalewska kl. V a

II miejsce: Zuzanna Olendrzyńska kl. IV b

III miejsce: Mateusz Frej kl. IV b

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Jolanta Wojda