Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

Szkolenie edukacyjne w Rachocinie

17 czerwca 20011r. szkolni ekolodzy, członkowie koła LOP pod opieką p. Magdaleny Gajdy, p. Aliny Jakubowskiej, p. Bogumiły Rzeszotarskiej i p. Ewy Tomaszewskiej odwiedzili składowisko odpadów komunalnych w Rachocinie. Pod kierunkiem p. Jerzego Szczepańskiego uczestniczyli w szkoleniu edukacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem selektywnej zbiórki odpadów u źródła i usuwania azbestu. Szkolenie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez gminę miasto Sierpc pt: ,,Stworzenie kompleksowego systemu gospodarki odpadami w regionie północno-zachodniego Mazowsza poprzez utworzenie Regionalnego Zakładu Gospodarki Odpadami i wdrożenie systemu selekcji odpadów, w tym segregacji u źródła”. Dowiedzieliśmy się, że jedynym sposobem unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest jest ich składowanie. Widzieliśmy kwatery, w których azbest jest przechowywany. Dla bezpieczeństwa jest foliowany i przykrywany gruntem mineralnym. Dopiero wtedy przestaje być szkodliwy dla środowiska wodno-gruntowego oraz powietrza atmosferycznego. Dowiedzieliśmy się również, że składowisko w Rachocinie to pierwsze na Mazowszu składowisko azbestu w pełni bezpieczne dla środowiska. Ponadto poznaliśmy nowe technologie segregacji odpadów trafiających na wysypisko.

Pobyt w Rachocinie uświadomił nam, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie, czyli budowanie wysypisk śmieci i magazynowanie odpadów nie rozwiążą problemu. Należy większy nacisk położyć na selektywną zbiórkę odpadów, aby nie trafiały one na składowisko, lecz zostały powtórnie wykorzystane.

Magdalena Gajda