Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Sześciolatek w szkole

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

SPEKTAKL  PROFILAKTYCZNY
  „PSOTY  NIE  Z  TEJ  ZIEMI”

Dnia 5 czerwca 2014 roku  dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I wzięli udział w przedstawieniu o tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa dziecka pt. „Psoty nie z tej ziemi”. Realizatorem spektaklu byli aktorzy z Impresariatu  Artystycznego „Inspiracja” z Krakowa.

Spektakl ten to spotkanie z dwoma budzącymi sympatię, barwnymi i zabawnymi  stworami.  Są to specjaliści od psot, którzy przywędrowali do nas wprost z Krainy Bajek.  Ich dotychczasowe figle, niefrasobliwe zachowania  i wyjątkowo niebezpieczne pomysły tak  skutecznie przewróciły do góry nogami bajkowy świat, że postanowiono wysłać ich w pouczającą  podróż do najbardziej realnego ze światów – świata dzieci z początku XXI wieku.
Jednak dla przybyszów z innej przestrzeni jest to miejsce zaskakujące i niezrozumiałe. Poznają je wspólnie z młodymi widzami, którym często podsyłają własne wskazówki, ale korzystają też z pomocy dzieci przy rozwiązywaniu niektórych problemów.  Nasi mali widzowie zostali aktywnie włączeni przez aktorów podczas trwania spektaklu. Stąd przedstawienie miało interaktywny charakter, zaś treści dydaktyczne zostały podane w lekkiej i przystępnej formie.

Bajkowa konwencja dała możliwość pokazania w alegoryczny sposób wielu niebezpiecznych sytuacji, w których może znaleźć się każde dziecko.  Dzięki temu poznawanie i przyswajanie reguł bezpiecznego zachowania odbywało się w atrakcyjny sposób dla naszych młodych widzów.

Problematyka bezpieczeństwa dziecka została ukazana w dwóch płaszczyznach. Pierwsza płaszczyzna dotyczyła niebezpieczeństw powstających w sferze kontaktu ze światem przedmiotów i urządzeń oraz miejsc, m.in. ulica, plac zabaw, szkoła.  Druga płaszczyzna to analiza zagrożeń mogących wyniknąć z relacji dziecka z innym człowiekiem – zwłaszcza dorosłym i nieznajomym. Poruszono również problem niebezpieczeństw  wynikających z kontaktu  z używkami oraz z nowoczesnymi mediami (telefon, Internet, gry komputerowe) i uzależnieniami od nich.  Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zapamiętają wszystkie rady i będą ich przestrzegać podczas wypoczynku letniego.

Jolanta Wojda

- pedagog szkolny