Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

pt. „Wyjść poza schemat”

Uczniowie klas starszych  obejrzeli spektakl „Wyjść poza schemat”, podejmujący problematykę eliminowania nacechowanych agresją relacji wewnątrz grupy rówieśniczej.  Motyw przewodni spektaklu to kształtowanie świadomości wśród młodych ludzi, że należy zrywać  ze stereotypami, że wszystkie sprawy mogą sami rozwiązać, we własnym gronie, według własnego pomysłu,   bez pomocy  osób dorosłych.
         W spektaklu została ukazana postać „kozła ofiarnego”, tak bardzo powszechna obecnie  wewnątrz  relacji rówieśniczych. Młody człowiek zostaje wykluczony z grupy rówieśniczej i poddany prześladowaniu.  Staje się ofiarą cyberprzemocy -  obraźliwych   smsów, publikowania ośmieszających go informacji i zdjęć oraz podszywania się pod jego osobę w sieci. Przyjaciel głównego bohatera na początku bagatelizuje ataki w sieci na swojego kolegę. Jednakże w porę uświadamia sobie, że on sam może również być w ten sposób potraktowany i wówczas przełamuje swoją bezradność.  W takiej sytuacji należy zerwać ze stereotypem, że sami możemy sobie poradzić.  Konieczne jest wówczas skorzystanie z pomocy osób dorosłych i wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawców – prześladowców. Ważne jest przesłanie:  młodzież  musi zdawać sobie sprawę z tego,  że przemoc pod jakąkolwiek postacią i zjawisko wykluczenia z grupy  rówieśniczej ma bardzo destrukcyjny  wpływ  na kształtowanie się osobowości  nastolatków.  Nie bądźmy zatem bierni w podobnych sytuacjach i chrońmy  ofiary przemocy, pomagając w przełamaniu zmowy milczenia.  Bądźmy asertywni i w porę reagujmy!

Jolanta Wojda – pedagog szkolny