Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
ul. Konstytucji 3 Maja 8
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

 

  


Historia i patron, pieśń szkoły

Dyrekcja i nauczyciele
Administracja i obsługa
Absolwenci
Dokumenty szkoły
Zajęcia pozalekcyjne

Uroczystości szkolne - galeria

Z życia szkoły
Nasi najlepsi
Pedagog
Sportowe wieści
Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Publikacje
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x768

 

PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ”

         „Trzymaj formę” to program prozdrowotny realizowany od kilku lat przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu.  Powszechnie wiadomo, że nasze zdrowie zależy od naszego trybu życia. Niestety, niekorzystnie zmienione zwyczaje żywieniowe i coraz bardziej siedzący tryb życia powodują duże zagrożenie dla naszego zdrowia, a w konsekwencji choroby i krótsze życie.      

         Preferując bierny wypoczynek i złe nawyki żywieniowe uczymy tym samym nasze dzieci niewłaściwych postaw. Trzeba zadać sobie pytanie: „Co znaczy dla mnie zdrowy styl życia?” „Jak odżywiać się, aby żyć dłużej?” Dlatego edukacja młodego pokolenia w tym zakresie jest bardzo potrzebna.  Poprawa stylu życia jest najskuteczniejsza poprzez osobiste zaangażowanie i dawanie dobrego przykładu, a nie ustne przekazywanie zaleceń. Po prostu zdrowy styl życia należy zaakceptować i zmiany wprowadzić na stałe.

       Grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 podjęła się  zadania promującego zdrowy styl życia i w związku z tym  zaplanowała wiele przedsięwzięć, adresowanych do  młodzieży z klas piątych.  Jednym z nich było  spotkanie z instruktorem fitness w siłowni, przy MOSiR Sierpc - panią Justyną Adamską.

         Pokaz różnorodnych ćwiczeń okazał się bardzo ciekawy dla uczniów, wzbudził w nich pozytywne emocje i wzmógł zainteresowanie sportem.

        W ramach godzin wychowawczych nauczyciele omawiali z uczniami zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia, w tym aktywności fizycznej, unikania używek oraz racjonalnego  odżywiania się.

       W ramach popularyzacji Nordic Walking, nasi uczniowie pod opieką nauczycieli  wzięli udział w Rodzinnym Marszu Zdrowia wzdłuż rzeki Sierpienicy, który odbył  się 4 maja, a zorganizowany był przez TKKF „Kubuś” i Zarząd Osiedla nr 1.

       Pani dietetyk Agnieszka Nagiewicz z Poradni Dietetycznej FIT LINE przedstawiła prezentację multimedialną na temat „Jesteś tym, co jesz – zasady racjonalnego odżywiania”. Spotkanie rozbudziło ciekawość uczniów, wyjaśniło  ich wątpliwości dotyczące tego, co jest zdrowe, a co nie. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom uczniowie zrezygnują z wszelkich niezdrowych przekąsek, a zastąpią je owocami i warzywami, również podczas przerw śródlekcyjnych. Wśród nieprawidłowości występujących w sposobie żywienia młodzieży należy wymienić, oprócz nieregularności w spożywaniu posiłków, niezbilansowanie diety – częste podjadanie między posiłkami. Żywność, spożywaną między posiłkami, określa się mianem przekąsek – są to np. owoce, niektóre produkty mleczne, słone przekąski, a także wszelkie napoje. Bez kontroli rodzaju spożywanej żywności i jej ilości można łatwo doprowadzić do nadmiaru energii w diecie, co w rezultacie może spowodować nadwagę i otyłość. Dlatego temat nadwagi i otyłości powinien być często poruszany wśród młodzieży, aby ich nawyki żywieniowe zmieniły się.  

 

Bardzo ważne przedsięwzięcie promujące zdrowy styl życia to obchodzony w naszej szkole już po raz ósmy Szkolny Dzień Profilaktyki. Naczelne hasło tegorocznego dnia profilaktyki brzmiało: „Sposób na zdrowie”.

  Oto zasady zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym:
 (Opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia)
 

  1. Jedz codziennie różne produkty z każdej z grup uwzględnionych w Piramidzie Zdrowego Żywienia oraz w Talerzu Zdrowia.

  2. Bądź codziennie aktywny fizycznie – ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.

  3. Produkty zbożowe, najlepiej z pełnego przemiału, powinny być podstawą Twojej diety.

  4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3- 4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich  jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.

  5. Jedz codziennie 2 porcje produktów, które są źródłem białka- mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.

  6. Owoce i warzywa powinno spożywać się przy każdym posiłku – minimum 5 porcji dziennie. Jedną porcję warzyw lub owoców w ciągu dnia może stanowić porcja soku.

  7. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (w umiarkowanych ilościach).

 

  1. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i  wszelkich słodyczy.
  2. Ograniczaj spożycie soli.
  3. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów.

 

 Co składa się na zdrowy styl życia?
(opracowano na podstawie poradnika „Trzymaj formę”)

 

Zadanie

Wskazania

1. Właściwe odżywianie się

Spożywanie dużych ilości warzyw i owoców.
Przestrzeganie bilansu energetycznego.
Ograniczenie spożywania tłuszczów.

2. Systematyczna aktywność fizyczna.

Stosowanie zasady: 3x30x130/tzn. co najmniej trzy razy w tygodniu ćwiczyć przez 30 minut przy wysokości tętna 130.
Systematyczne hartowanie się.

3.Umiejętne ograniczanie stresu w ciągu dnia.

Okazywanie innym życzliwości.
Panowanie nad emocjami.
Systematyczność w wykonywaniu zaplanowanych zadań.

4. Wyeliminowanie uzależnień.

Rozwijanie w sobie postawy asertywnej.
Nie uleganie nałogom (papierosy, alkohol, narkotyki).

       Nauczyciele realizujący program „Trzymaj formę” mają nadzieję, że wszystkie zrealizowanie działania w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości wśród uczniów w zakresie zdrowego stylu życia. Wierzymy, że nasi wychowankowie będą jeszcze chętniej dbać o swoją kondycję i czerpać przyjemność z codziennej aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania, zgodnie z przysłowiem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

 

Jolanta Wojda, Magdalena Gajda