Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

STOP   NAŁOGOM !

Dnia 14 grudnia 2012 roku dla uczniów klas VI zostało zorganizowane spotkanie połączone z prezentacją multimedialna pt. „Stop nałogom”, które zaprezentowała pani Teresa Malinowska z Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sierpcu, zaś policjant Krzysztof Kosiorek z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu uświadamiał młodzież o konsekwencjach prawnych zażywania nikotyny i narkotyków.
       Od kilku już lat uczniowie klas VI realizują  program profilaktyki palenia tytoniu  „Znajdź właściwe rozwiązanie”, którego głównym celem jest zapobieganie paleniu tytoniu przez młodzież poprzez uświadamianie ich  o negatywnych skutkach zdrowotnych zażywania nikotyny oraz rozwijanie postaw asertywnych.
        Spotkanie przyczyniło się do wzrostu wiedzy uczniów na temat uzależnienia od nikotyny.
        To uzależnienie polega na silnej potrzebie palenia papierosów, tracąc kontrolę nad ilością  ich wypalania. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego nie warto palić papierosów. Jak wynika ze statystyk, palenie papierosów jest przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Oznacza to, że z powodu palenia papierosów umiera dziennie 11 tysięcy palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35 - 69 lat. Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia. Inne ważne informacje z tego spotkania to poznanie chorób, które mają istotny związek z paleniem tytoniu, do których zaliczają  się nowotwory złośliwe (płuc, wargi, języka, przełyku, krtani, pęcherza moczowego, nerki, trzustki), a także choroby układu sercowo - naczyniowego (choroba niedokrwienna serca, zawał serca, tętniak aorty, nadciśnienie tętnicze).
        Uczniowie dowiedzieli się również jak bardzo szkodliwe jest bierne palenie, czyli wdychanie dymu tytoniowego przez osoby niepalące. Miejmy nadzieję, że nasi uczniowie będą potrafili  odpowiednio zachować się, gdy ktoś zaproponuje im  papierosa i skorzystają wówczas z postawy asertywnej,  zgodnie z mottem „Mam własne zdanie i mogę robić to, co uważam za słuszne, niezależnie od tego, co sądzą inni i do czego mnie nakłaniają”.

Jolanta Wojda