Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

STOP  NAŁOGOM

Dnia 10  grudnia 2013r. zostało zorganizowane spotkanie dla uczniów klas VI pod hasłem „Stop nałogom”, w ramach  realizacji Szkolnego Programu Profilaktyki oraz programów  antynikotynowych.
         W naszej szkole od kilku już lat realizujemy programy antynikotynowe. Jednym z nich jest program „Znajdź właściwe rozwiązanie”, który adresowany jest do najstarszych uczniów. Z badań statystycznych wynika, że młodzież  w okresie dojrzewania zaczyna eksperymentować z papierosami.
      Najpierw  palą okazjonalnie, a potem  czynią to w regularnych odstępach, wkraczając w drogę pełnego uzależnienia od nikotyny.
Stąd  już od  najmłodszych  lat należy mówić dzieciom o szkodliwości  nikotyny, jak również o skutkach zdrowotnych biernego palenia, które wywołuje w organizmach dzieci zmiany fizjologiczne, zwiększając ryzyko m.in. chorób układu  krążenia.  Uświadamianie uczniów o negatywnych skutkach zdrowotnych  zażywania  nikotyny i rozwijanie wśród nich postaw asertywnych  ma zapobiec w przyszłości  wkroczeniu młodzieży w  nałogi.
     Prezentacje multimedialną na temat szkodliwości nikotyny zaprezentowała  pani Teresa Malinowska z PSSE w Sierpcu, zaś  na  koniec  pedagog  przeprowadziła wśród uczniów quiz, sprawdzając wiedzę młodzieży w tym zakresie.
Oto niektóre z pytań:

1. Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa?
2. Jaki składnik dymu tytoniowego ma charakter narkotyku?
3. Jakie zmysły najbardziej osłabia palenie papierosów?
4. Na co narażona  jest wątroba palacza?
5. Jakie są sposoby na rzucenie nałogu palenia?
6.Jakie choroby powoduje nałóg palenia papierosów?
7. Czy kondycja  u sportowców po zapaleniu papierosa wzrasta czy osłabia się?
8. Na jakie choroby narażone jest dziecko, będące biernym  palaczem?
9. Jak cecha charakteru jest potrzebna, by  zerwać z każdym  nałogiem?

Pani Teresa Malinowska wręczyła podziękowania dla p. Mirosławy Fierki, Jolanty Wojdy oraz pielęgniarki szkolnej p. Łucji Bylińskiej za udział  w obchodach Światowego Dnia bez Papierosa, który obchodzony był  w naszym  mieście 21  listopada 2013 roku.
Ważna jest również wola zerwania z nałogiem.  Pomocy  w  rzucaniu palenia udzielają poradnie dla osób chcących rzucić palenie oraz lekarze rodzinni. Osoby uzależnione  mogą też skorzystać z pomocy udzielanej przez Telefoniczną Poradnię Pomocy Palącym.
       Mamy nadzieję, że wszelkie nasze oddziaływania profilaktyczne przyczynią się do świadomych i odpowiedzialnych wyborów dokonywanych  przez naszą młodzież w  ich  dorastającym  życiu. Oby zapamiętali zdanie:  „Palisz, płacisz – zdrowie tracisz”.

Jolanta Wojda