Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

ŚWIATOWY  DZIEŃ  BEZ  PAPIEROSA

Od kilku lat realizujemy w naszej szkole programy antytytoniowe: „Nie pal przy mnie, proszę” i „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Główne cele programów to zapobieganie paleniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie  postaw asertywnych, związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. W związku z w/w programami 21 listopada  grupa uczniów naszej szkoły  pod opieką wychowawcy, pedagoga i pielęgniarki udała  się do Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Sierpcu na obchody Światowego Dnia bez Papierosa.
Dzień ten obchodzono pod hasłem „Rzuć palenie razem z nami”.
       Wewnątrz budynku PSSE  znajdowały się  punkty informacyjne oraz wystawa plakatów  i ulotek. Nasi uczniowie idąc przez miasto nieśli przygotowane wcześniej transparenty  o tematyce antytytoniowej, zachęcające do rzucania palenia: „Nie pal, stokrotnie proszę”,
„Nie pal przy mnie proszę, bo tego nie znoszę”,  „Palę, więc śmierdzę”.
       Uczniowie klasy III a pod opieką wychowawczyni p. M. Fierki  i pedagoga szkolnego  p. Jolanty Wojdy  nauczyli się piosenki, którą zaprezentowali podczas Światowego Dnia bez Papierosa w budynku PSSE,  w obecności Telewizji Kablowej. Oto fragment piosenki:

„Już nam powietrza nie zatruwajcie,
W czystej przyrodzie żyć pozwalajcie,
Bo nikotyna nam wszystkim szkodzi,
Chorują starsi, chorują młodzi.
Ref:  Mamo, tato, rzuć palenie,
Bo niezdrowe jest szalenie.
Babcia, ciocia oraz dziadek
Także niech nie palą wcale”.

Następnie nasi artyści sprawdzili się  w teście wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego, który przeprowadziła  pani Teresa Malinowska. Okazało się, że dzieci mają dosyć dużą wiedzę w tym zakresie, którą  nadal należy utrwalać. Nasi uczniowie swoją pozytywną postawą i poprzez wymowne słowa piosenki zachęcali mieszkańców miasta do świadomego rzucania palenia.  Mamy nadzieję, że dzięki  realizacji programów oraz udziałowi  w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych  przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież. Oby na zawsze zapamiętali, że uzależnić się jest łatwo, zaś wyjść z nałogu – niezwykle trudno!

Jolanta Wojda