Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 275 26 44

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Sześciolatek w szkole

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Uczniowie klas III naszej szkoły realizują program antytytoniowy „Nie pal przy mnie, proszę”, którego głównym celem jest  zapobieganie paleniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy  w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie  postaw asertywnych, związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów.
              W związku z tym  nasi uczniowie wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Rzucania Palenia w naszym mieście. 20 listopada odchodzono ten dzień pod hasłem „Rzuć palenie razem z nami”. Grupa uczniów naszej szkoły  pod opieką wychowawcy  p. Krystyny Szczęsnej,  pedagoga p. Jolanty Wojdy i pielęgniarki p. Łucji Bylińskiej   udała  się do Powiatowej  Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej  w Sierpcu. Wewnątrz budynku PSSE  znajdowały się  punkty informacyjne oraz wystawa plakatów i ulotek. Nasi uczniowie idąc przez miasto nieśli przygotowane wcześniej transparenty  o tematyce antytytoniowej, zachęcające do rzucania palenia: „Nie pal, stokrotnie proszę” , Nie pal przy mnie proszę, bo tego nie znoszę!”, „Zamiast palić papierosy lepiej kup mentosy”. Często powtarzane hasło przez uczniów brzmiało: „Dobra jest szalenie moda na niepalenie”.
           Uczniowie klasy III d  przygotowali piosenkę   pt. „Moda na niepalenie”, którą zaprezentowali   podczas Światowego Dnia bez Papierosa w budynku PSSE,  w obecności Telewizji Kablowej.

Oto fragment piosenki:

„W każdej rodzinie chcemy być zdrowi,
Walkę za nałogiem podjąć gotowi,
Owoce w zamian kupujmy sobie,
Bo to na pewno sposób na zdrowie,
Żyć z nikotyną jest niebezpiecznie,
Walczmy więc wszyscy bardzo skutecznie…”

Następnie nasi artyści sprawdzili się  w teście wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego, który przeprowadziła  pani Teresa Malinowska. Okazało się, że dzieci mają dosyć dużą wiedzę w tym zakresie, którą  nadal należy utrwalać. Nasi uczniowie swoją pozytywną postawą i poprzez wymowne słowa piosenki zachęcali mieszkańców miasta do świadomego rzucania palenia.  Mamy nadzieję, że dzięki  realizacji programów oraz udziałowi  w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych  przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież.  Oby uczniowie zapamiętali słowa  „Dobra jest szalenia moda na niepalenie”.

Jolanta Wojda