Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Trzynastego listopada 2012r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Wystąpili uczniowie klasy VIb i VId, przygotowani przez panią Dorotę Ossowska i panią Małgorzatę Tyburską. O dekorację zadbała pani Hanna Kalkowska.        Jak każdy apel o treściach, rozpoczęto go od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie widzowie mogli poznać fakty historyczne dotyczące etapów odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości, posłuchać recytacji wierszy i brawurowego wykonania różnych pieśni patriotycznych, np. „Pierwsza Kadrowa”, „Warczą karabiny”. Obecnych zachwycił solowy występ uczennicy Oliwii Kratkowskiej, która wykonała miedzy innymi utwór „Jedenasty listopada”. Jego słowa wzruszyły niejednego słuchacza. Oto jego fragment:

Niepodległość – trudne słowo. Może ono znaczy,
            coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?
             Tak to słowo bardzo ważne. Jeśli słuchać umiesz,
                To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.

Ref: Uwięziony ptak nie śpiewa.
A czy wiesz dlaczego?
Bo nie spotkasz w klatce,
Ptaka szczęśliwego

Niepodległość znaczy wolność,
Słowa najpiękniejsze.

Na szczególne podkreślenie zasługuje bogata prezentacja multimedialna, która ilustrowała  przedstawiane wydarzenia. Uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia sławnych Polaków, np. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Jędrzeja Moraczewskiego, a także miejsca w Polsce, z których jesteśmy dumni. Wszystkim szczególnie podobały się zdjęcia Sierpca, Skansenu i oczywiście naszej „ Trójki”.
     W ramach harmonijnej współpracy z Gimnazjum Publicznym im. Biskupa Leona Wetmańskiego na uroczystość  zaproszono Dyrekcję, Radę Pedagogiczną i uczniów „Leonium”. Im także występ młodszych kolegów bardzo się podobał. Nagrodzili wykonawców gromkimi brawami.
      Dla wszystkich uczestników akademii była to prawdziwa lekcja historii i patriotyzmu.