Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Sześciolatek w szkole

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ”

„Trzymaj formę” to program prozdrowotny realizowany od kilku lat przez uczniów i nauczycieli  Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu.
        O tym, że zdrowie jest największym skarbem człowieka wiedzą chyba wszyscy. Każdy chce żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Ale jak to osiągnąć? Każdy sam musi znaleźć i zbudować swój osobisty model zdrowego stylu życia. Rodzice  powinni nauczyć tego swoje  dzieci, które uczą się najlepiej poprzez naśladownictwo osób dorosłych.
Jeśli już od najmłodszych lat zachęcimy swoje dziecko do uprawiania jakiegoś sportu, wówczas  będzie to robiło w przyszłości i  może to  być jego pasją.
        Grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 podjęła się  zadania promującego zdrowy styl życia i w związku z tym  zaplanowała wiele przedsięwzięć na rok szkolny 2013/2014, adresowanych do  młodzieży z klas piątych. Jednym z nich było spotkanie z prezesem TKKF „Kubuś” w Sierpcu panem Jakubem Grodzickim, który podczas prelekcji udostępnił naszej młodzieży kroniki towarzystwa  i zachęcał do uprawiania sportu oraz  czynnego wypoczynku  w każdym wieku i o każdej porze roku, zgodnie z maksymą „aktywność fizyczna to podstawa”.
       Należy zdać sobie sprawę z tego, że aktywność ruchowa jest nieodłącznym atrybutem życia człowieka. Wynika ona z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo – oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną.
W obecnych czasach, niestety, występuje tendencja do ograniczania aktywności ruchowej. Obserwuje się to zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży. Jest to spowodowane zdobyczami cywilizacyjnymi: samochody, widny, telewizja, komputer itp. Zapewniają one wygodną, nie męczącą rozrywkę. Uczą także dzieci biernego odpoczynku, lenistwa ruchowego  i szukania wygody w każdej sytuacji, nawet  kiedy  na dworze jest piękna pogoda.
       Aby aktywność ruchowa przynosiła odpowiednie efekty, powinna być systematyczna, zaś ćwiczenia  wykonywane przez określony czas i z odpowiednią intensywnością.
        Dla dzieci i młodzieży minimalna dawka aktywności ruchowej to 1 godzina dziennie dowolnego typu ruchu. Należy pamiętać o  zwiększonej intensywności ruchu, czyli takiej, aby bicie serca i oddech były przyspieszone i wywołane zostało uczucie gorąca.
       Odbyło się również  spotkanie z panią dietetyk Agnieszką Nagiewicz, która  przedstawiła prezentację multimedialną  na temat „Jesteś tym, co jesz – zasady racjonalnego odżywiania”. Spotkanie  rozbudziło ciekawość uczniów, wyjaśniło  ich wątpliwości dotyczące tego, co jest zdrowe, a co nie. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom uczniowie zrezygnują z wszelkich niezdrowych przekąsek, a zastąpią je owocami i warzywami, również podczas przerw śródlekcyjnych.
        Wśród nieprawidłowości występujących w sposobie żywienia młodzieży należy wymienić, oprócz nieregularności w spożywaniu posiłków, niezbilansowanie diety – częste podjadanie między posiłkami. Żywność, spożywaną między posiłkami, określa się mianem przekąsek – są to np. owoce, niektóre produkty mleczne, słone przekąski, a także wszelkie napoje.
          Bez kontroli rodzaju spożywanej żywności i jej ilości można łatwo doprowadzić do nadmiaru energii w diecie, co w rezultacie może spowodować nadwagę i otyłość. Dlatego temat nadwagi i otyłości powinien być często poruszany wśród młodzieży, aby ich nawyki żywieniowe zmieniły się na właściwe i pożądane. Dzieci i młodzież powinni spożywać średnio 4 - 5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach dnia. Pamiętać musimy, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, które powinno pokrywać około 20 - 25%  dziennego zapotrzebowania na energię i być odpowiednio zbilansowane.
         W ramach godzin wychowawczych nauczyciele omawiali z uczniami zagadnienia dotyczące zdrowego stylu życia, w tym aktywności fizycznej, unikania używek oraz racjonalnego  odżywiania się. Uczniowie z wychowawcami zadbali również o gazetki szkolne na korytarzach i w klasach, promując zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną.
 Bardzo ważne  przedsięwzięcie promujące zdrowy styl życia to obchodzony w naszej szkole już po raz dziewiąty  Szkolny  Dzień Profilaktyki, podczas którego uczniowie klas V wraz z wychowawcami przygotowali zdrowe przekąski (kanapki, koreczki, sałatki), zaś społeczność szkolna miała możliwość ich degustacji.  Wierzymy, że nasi wychowankowie będą  jeszcze chętniej dbać o swoją kondycję i czerpać przyjemność z codziennej aktywności fizycznej  i zdrowego odżywiania oraz zbudują swój osobisty model zdrowego stylu życia.
Tego życzymy również sobie, jak i wszystkim naszym uczniom!

Jolanta Wojda – pedagog szkolny