Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

DNI   PROFILAKTYCZNE

20  i 21  listopada 2012 roku  odbyły się  w naszej szkole dni profilaktyczne. W tym czasie uczniowie klas VI  uczestniczyli w spotkaniu  z mecenasem, podczas którego poruszony został temat: „Środki wychowawcze stosowane wobec nieletnich”.  Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca  radcy prawnego, adwokata oraz sędziego. Poznali fachową definicję czynu karalnego, rozboju, demoralizacji, obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności. Pan mecenas przestrzegał młodych ludzi przed sytuacjami, w których nastolatki wchodzą w konflikt z prawem.
       Powinni zatem pamiętać o zasadzie, iż  zapobieganie jest lepsze niż zastosowanie kary wobec kogoś. Należy unikać wszelkich sytuacji konfliktowych i nigdy nie wolno przekraczać linii, za którą  znajduje się dobro drugiego człowieka  (jego zdrowie, życie, nietykalność osobista).

Dla uczniów klas  V zostało zorganizowane spotkanie z policjantami Komendy Powiatowej Policji  w Sierpcu na temat  „Obowiązek reagowania na demoralizację i przestępczość wśród nieletnich”. Podczas pogadanki poruszony został problem szeroko pojętej demoralizacji, w tym wyciągania konsekwencji za stosowanie  przemocy fizycznej i psychicznej, zażywania używek  oraz  wagarowania.  Uczniowie klas IV  uczestniczyli w spotkaniu z kuratorami Sądu Rejonowego w Sierpcu na temat  różnych środków wychowawczych  stosowanych  wobec nieletnich.

Tego typu spotkania ze specjalistami  mają na celu uświadomienie młodzieży oraz przestrzeganie ich  przed niewłaściwymi wyborami, które prowadzą do łamania przepisów  prawa, a w konsekwencji szkodzą zdrowiu i życiu człowieka. Widok młodych ludzi na ławie oskarżonych jest zawsze dużym szokiem, zarówno dla nich samych, jak i osób dorosłych.  Oby z roku na rok tych młodych ludzi ubywało,  a nigdy nie przybywało. Ważne jest to, aby młodzież rozwiązywała problemy  w sposób konstruktywny, bez wchodzenia w konflikt z prawem.

Dnia 21 listopada 2012 roku uczniowie klas VI wzięli  udział w warsztatach profilaktycznych na temat „Odpowiedzialny nastolatek”, które zostały przeprowadzone  prze terapeutów  z „Nowej Perspektywy” z Krakowa. Warsztaty zostały sfinansowane przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jolanta Wojda