Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Sześciolatek w szkole

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

28 sierpnia 2014 roku grupa uczniów klas szóstych uczestniczyła w integracyjnej wycieczce do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany przez Panią Iwonę Brudnicką ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
              Uczniowie zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego, którego sercem jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku 1944.
               Wizyta w tym niezwykłym miejscu dostarczyła słuchaczom wielu wrażeń i informacji o losach warszawiaków i Polaków w czasie Powstania i II wojny światowej. Niezwykle emocjonujący przekaz pana przewodnika,  zdjęcia, powstańcze opaski, fotoplastykon, replika samolotu Liberator B-24J, czołgu, osobiste pamiątki Powstańców, możliwość wysłuchania przez specjalne telefony wspomnień Powstańców to wszystko złożyło się na nasz pobyt w Muzeum. Uczniów poruszył film „Miasto ruin”  ukazujący ogrom zniszczenia Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego.

W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności
 głównym elementem jest Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.

Dalsza część wycieczki to spacer ulicami Warszawy. Zobaczyliśmy miejsca związane z Powstaniem; Stare Miasto,  Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Małego Powstańca.

Po tej wycieczce już wiemy, że „Trzeba było to wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić.”

Bohaterom Warszawy – Żołnierzom, Powstańcom, ludności cywilnej oddajemy cześć.
Organizatorom  zaś dziękujemy za możliwość uczestniczenia w  żywej  lekcji historii.