Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

KRAKÓW – ZAKOPANE – BOCHNIA
 szóstoklasiści na szkolnej wycieczce!

W dniach 3 – 6 czerwca 2013r. uczniowie klas szóstych  naszej szkoły pod opieką czworga pedagogów  uczestniczyli w szkolnej wycieczce.

Wszystko zaczęło się od królewskiego miasta Krakowa. Pod kierunkiem pani przewodnik zobaczyliśmy Wawel – siedzibę polskich władców. W katedrze przeżyliśmy prawdziwą powtórkę z historii. Groby Władysława Jagiełły, Kazimierza Wielkiego, czy królowej Jadwigi zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Oddaliśmy także hołd tragicznie zmarłej parze prezydenckiej  - Lechowi i Marii Kaczyńskim.

Niestety smok wawelski nie pokazał swoich umiejętności i nie zionął na nas ogniem. Prawdopodobnie zawiniła deszczowa pogoda. Za to Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki na Starym Rynku nie straciły swojego uroku.

Dwudniowy pobyt w Zakopanem obfitował w wielorakie atrakcje, przecież to stolica polskich Tatr. Zabytki takie jak: kaplica „Jaszczurówka”, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku to tylko niektóre z nich. Wjazdowi wyciągiem krzesełkowym na Wielką Krokiew towarzyszyły niezwykłe emocje. Niektórzy się nawet troszeczkę obawiali, ale był to taki pozytywny „dreszczyk”. W okolicach tej skoczni narciarskiej znajdują się trasy treningowe dla biegaczy. Mieliśmy ogromne szczęście, ponieważ widzieliśmy Justynę Kowalczyk w czasie porannego treningu na rolkach. Oczywiście były ogromne brawa i pamiątkowe fotografie.

Pomimo deszczowej aury odbyliśmy dwie górskie wędrówki. Pierwsza – Doliną Strążyską – prowadziła do wodospadu „ Siklawica”. W trakcie drugiej wyprawy Doliną Kościeliską doszliśmy na Ornak. Uczniowie byli dzielni, wytrwale wędrowali do celu, nawet rzęsisty  deszcz ich nie zniechęcił. Nikt nie narzekał, a cała nasza grupa w pelerynach wyglądała bajecznie kolorowo. Wszyscy potrafili zachwycać się urokiem Wąwozu Kraków, czy Bacówką,   w której na naszych  oczach powstawały oscypki. Oczywiście nie obyło się bez degustacji tych pysznych serów.

Wieczorami uczniowie także się nie nudzili, byli w aquaparku w Zakopanem, gospodarze pensjonatu „U Heleny” zorganizowali prawdziwe ognisko i dyskotekę.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy najstarszą polską kopalnię soli w Bochni. Była to niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska, znajdujące się na poziomie IV August i poziomie VI Sienkiewicz. Dzięki niespotykanej w  skali świata Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej zwiedzanie ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w epoce panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni  w Bochni.

Wszyscy uczestnicy pełni wrażeń wrócili do Sierpca. Na pewno długo będą wspominać wycieczkowe przeżycia, tym bardziej, że grupa bardzo się zintegrowała.

Opiekunowie:

Małgorzata Tyburska