Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
ul. Konstytucji 3 Maja 8
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 275 26 44

 

  


Historia i patron, pieśń szkoły

Dyrekcja i nauczyciele
Administracja i obsługa
Absolwenci
Dokumenty szkoły

Sześciolatek w szkole

Z życia szkoły
Nasi najlepsi
Pedagog
Sportowe wieści
Samorząd Uczniowski
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Publikacje
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:
1024x76  8

               


 

Poznaję historię –

zatem będę decydować o swojej  przyszłości i przyszłości mojej rodziny, szkoły,

miasta  i ojczyzny.

 

Od kilku miesięcy uczniowie klas IV-VI uczestniczą w  przedsięwzięciu z zakresu edukacji obywatelskiej  mającym na celu przybliżenie  ideałów demokratycznego państwa prawnego, którego pomysłodawczynią jest p. Dorota Ossowska.
            W październiku br. uczniowie klas VIa, VIb, Va odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności.

            ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o największym polskim  sukcesie obywatelskim - zwycięstwie Solidarności. Poprzez zachowanie i propagowanie wspomnień o Sierpniu 1980 roku  i dorobku Solidarności Centrum  promuje takie wartości jak solidarność, wspólne dobro, współpraca i integracja. Instytucja stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Sercem budynku ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Odwiedzający mogą skorzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych - multimedialnych ekranów dotykowych, prezentujących zbiory, czy oryginalnych instalacji przestrzennych, jak też obejrzeć oryginalne wyposażenie stoczni czy wejść do milicyjnego STARA. Największe wrażenie robi sala im. Jana Pawła II i cytat słów Papieża - Polaka „Spojrzeć w oczy drugiego człowieka i zobaczyć w nich nadzieję i niepokoje brata i siostry – to odkryć sens solidarności.”

               W dniach 3 i 16 grudnia  uczniowie klas IVa, IVb, Va i Vb odwiedzili polski Parlament. Wizyta w Sejmie mogła się odbyć dzięki uprzejmości Pani Poseł Elżbiety Gapińskiej. Dzięki Pani Poseł uczniowie mogli zobaczyć miejsca w Sejmie, które znali dotychczas jedynie z przekazów telewizyjnych. Obie wizyty odbyły się w czasie plenarnych  obrad Sejmu. Mogliśmy zatem przysłuchiwać się wypowiedziom posłów oraz  ich  dyskusjom,  jakie  prowadzili  z mównicy sejmowej. Pani Poseł bardzo ciekawie i barwnie opowiadała o swojej pracy w Sejmie. Cierpliwie odpowiadała na każde pytanie zadane przez uczniów.
              W Wszechnicy Sejmowej uczniowie wysłuchali wykładu z zakresu historii polskiego parlamentaryzmu oraz  procesu przygotowywania i uchwalania ustaw. Mogli wcielić się w rolę Marszałka Sejmu i usiąść w fotelach sejmowych.
             Podczas drugiej wizyty mogliśmy poczuć  atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Blasku budynkowi Sejmu dodały przepiękne choinki.
              Pani Poseł otrzymała od uczniów kartkę ze świątecznymi życzeniami, zaś uczniowie publikacje sejmowe i drobne upominki.
              Każdy z wyjazdów miał również inne atrakcje. I tak, w Gdańsku zwiedziliśmu Stare Miasto. W Warszawie zaś wystawy w Muzeum Techniki i Muzeum Ewolucji.
             Wyjazdy zostały zorganizowane dzięki zaangażowaniu nauczycieli – wychowawców: Pań Ewy Rycharskiej, Małgorzaty Tyburskiej, Marty Wiśniewskiej, Elżbiety  Kamińskiej, Ewy Tomaszewskiej oraz Doroty Ossowskiej.

 

Dorota Ossowska
Małgorzata Tyburska

 

            

     

         Galeria zdjęć:

Wycieczka do Europejskiego
Centrum Solidarności  w Gdańsku -
zobacz
Wycieczka do Sejmu
 3.12.2014
- zobacz
Wycieczka do Sejmu
16.12.2014
- zobacz