Ferie zimowe w „Trójce” – wycieczka do Warszawy

W poniedziałek, 1 lutego 2016 r. uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu pojechali na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem wyjazdu była lekcja muzealna w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po przekroczeniu progu muzeum zaczęliśmy się poruszać w wyjątkowej scenerii. Chodziliśmy po granitowym bruku, wśród murów z emblematami Polski Walczącej. Wytyczona trasa wycieczki po muzeum przedstawiała wydarzenia w sposób chronologiczny i prowadziła przez poszczególne sale tematyczne. Obejrzeliśmy zdjęcia i eksponaty przedstawiające sierpniowe walki oraz życie codzienne w powstańczej Warszawie. W muzeum znajduje się replika samolotu z okresu wojny w skali 1:1, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się kanały. Każdy mógł poczuć na własnej skórze namiastkę tego, co przeżywali ludzie w czasie powstania, przedzierający się godzinami przez małe, ciemne, wypełnione ściekami kanały podziemnej Warszawy.

Po wizycie w muzeum udaliśmy się na największą w Polsce wystawę klocków lego na Stadionie Narodowym. Wystawa ta łączy zabawę i edukację. Nasi uczniowie zachwycili się eksponatami przedstawiającymi postacie, miejsca, a także wydarzenia znane z bajek czy filmów, jak również sceny historyczne oraz najsłynniejsze budowle architektoniczne – zarówno zabytkowe jak i współczesne. Największą uwagę przykuwała makieta samolotu Air Force One. Efektownym uzupełnieniem całości były mechanizmy aktywizujące dzieci. Uwieńczeniem była możliwość samodzielnego budowania przez uczniów samochodów, statków, domów  w strefie FUN PARK. Po tym pełnym wrażeń dniu udaliśmy się na zasłużony posiłek w Mc Donald’s.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto, a z pewnością Muzeum Powstania Warszawskiego, skąd wróciliśmy pełni refleksji i zadumy. Była to prawdziwa, żywa lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci. Wystawa klocków lego zapewniła miły relaks, odpoczynek od nauki i wspólną zabawę.