Ortograficzne i językowe łamigłówki dla mądrej główki już za nami…

24 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu odbył się  konkurs pod hasłem Ortograficzne i językowe łamigłówki dla mądrej główki. W V już edycji  konkursu wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych powiatu sierpeckiego. Celem tego ciekawego polonistycznego przedsięwzięcia, jak w latach poprzednich, było propagowanie wśród młodzieży poprawności językowej i ortograficznej, wyrabianie nawyku poprawnego posługiwania się polszczyzną i świadomego unikania rażących błędów językowych oraz rozwijanie zainteresowań humanistycznych uczniów szkół podstawowych, a także integracja środowiska uczniowskiego z terenu powiatu sierpeckiego.

Pierwszy etap Ortograficznego i językowego łamania głowy odbył się w grudniu 2022 r. w placówkach zaproszonych do  międzyszkolnej rywalizacji, drugi zaś – w murach Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu. Wiedzą i umiejętnościami wykazywali się uczniowie z następujących szkół: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku,  Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Rościszewie, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu.

Drużyny rywalizowały w 17 różnorodnych konkurencjach, które przygotowała p. Małgorzata Murawska. Zdaniem młodzieży i opiekunów ciekawe było, wzorem lat ubiegłych, tegoroczne dyktando. Było dość trudne, a dla uczestników konkursu kłopotliwa okazała się pisownia takich wyrazów jak: rachityczne, huncwot, chwat, czyhać, chyży. Inne zadania, m.in. zabawa w językowych detektywów, językowy łamaniec, kalejdoskop z przysłowiami oraz frazeologiczna łamigłówka sprawiły zdecydowanie mniej problemów. Niezwykle atrakcyjne okazały się: rysunkowe kalambury, pantomima czy  układanie w zespołach opowiadania najeżonego trudnościami ortograficznymi. Zmagania siódmo- oraz ósmoklasistów oceniała komisja w składzie: przewodnicząca – p. Grażyna Gałązka (nauczyciel języka polskiego z SP 3 w Sierpcu) oraz członkowie: p. Żaneta Rosiak (nauczyciel języka polskiego z SP w Gójsku), p. Agnieszka Krzyżanowska (nauczyciel języka polskiego z SP w Mochowie), p. Marzena Dąbrowska (nauczyciel języka polskiego z SP w Rościszewie), p. Małgorzata Murawska (nauczyciel języka polskiego z SP 3 w Sierpcu).

Rywalizacja między szkołami była bardzo zacięta. Zwycięską drużyną okazał się zespół Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie w składzie: Zofia Kaczorowska, Małgorzata Topolewska, Julia Krasińska; II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu: Oliwia Michalska, Maria Kędzierska, Lena Adamska. Miejsce III przypadło w udziale uczniom ze  Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku: Monice Domin, Julii Kowalskiej, Mateuszowi Pelewskiemu. IV miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochowie: Maria Szczepańska, Aleksandra Gabrychowicz, Maja Pilewska, a V – reprezentacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym: Hanna Borowska, Zuzanna Żołnowska, Robert Bukowski. Na VI miejscu uplasowali się uczniowie ze  Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Rościszewie: Ewa Radecka, Maja Walczak, Dominika Spłocharska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Pana Przemysława Burzyńskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu w Sierpcu oraz Przewodniczącego Zarządu Osiedla nr 7 w Sierpcu, a także Dyrekcję SP 3 w Sierpcu. Opiekunowie uczniów otrzymali podziękowania. Całość imprezy przygotowały nauczycielki: p. Małgorzata Murawska – organizatorka oraz pomysłodawczyni konkursu i p. Grażyna Gałązka. Nagłośnieniem zajęła się p. Małgorzata Puszcz. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji konkursu i przygotowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników Ortograficznych i językowych łamigłówek przeznaczone są dla uczniów kl. VIII b.