Spotkanie z panem Waldemarem Smaszczem

23 października 2015r. w Bibliotece Miejskiej w Sierpcu odbyło się spotkanie z panem Waldemarem Szmaszczem, krytykiem literackim oraz autorem Książek dla dzieci.

Wzięli w nim udział uczniowie klasy VIb i Vb naszej szkoły pod opieką p. Małgorzaty Tyburskiej i p. Doroty Ossowkiej. Dla naszych dzieci było to niezwykłe przeżycie, ponieważ p. Waldemar Smaszcz znał osobiście naszego patrona ks. Jana Twardowskiego i przyjaźnij się z nim ponad 20 lat. Była to świetna okazja, aby dowiedzieć się szczegółów biograficznych, których nie znajdziemy w oficjalnej biografii. Oto niektóre ciekawostki: ksiądz lubił placki ziemniaczane i ziemniaki z zsiadłym mlekiem, przez 11 miesięcy w roku był księdzem i gorliwie wypełniał swoją posługę, tylko jeden miesiąc poświęcał na twórczość literacką, uważał, że dzieci są najważniejsze i to właśnie dla nich warto pisać.

Niecodzienny gość promował także swoją nową książeczkę dla dzieci pt. „Z AVE czyli spacer dzieci wśród słów księdza i poety Jana Twardowskiego”. Cytowane fragmenty bardzo się uczestnikom podobały. Część z nich zakupiła także powyższą pozycję książkową.

Na zakończenie trzy urocze uczennice podziękowały bohaterowi za niezwykłe spotkanie ze słowem poetyckim i postacią naszego patrona oraz wręczyły piękne róże.

Takie spotkanie doskonale wpisuje się w realizację tegorocznego priorytetu MKO, który dotyczy promowania czytelnictwa. Dodatkowa uczniowie klasy Vb realizują w ten atrakcyjny sposób innowację pedagogiczną  „Spotkania z kulturą”.