Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu
09-200 Sierpc
woj. mazowieckie
tel./fax: (0-prefix-24) 2752644

Historia i patron, pieśń szkoły

Administracja i obsługa

Uroczystości szkolne - galeria

Comenius 1 (2005/2008)
,,Życie w Europie jak widzą to nasze dzieci"
Comenius   (2008)
,,Sport razem ponad granicami"
Nasi najlepsi
Sportowe wieści
Pisali o nas
Linki do stron
Dla  szóstoklasistów
Gry i zabawy edukacyjne
zalecana rozdzielczość:

Szkolny Dzień Profilaktyki

Dnia 19 kwietnia 2011 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu już po raz szósty obchodzono Szkolny Dzień Profilaktyki, pod znamiennym hasłem " Spójrz w lustro".
             Cele dnia profilaktycznego to przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów, przemocy i agresji, a z drugiej strony wzmacnianie w dzieciach poczucia własnej wartości i uczenie dokonywania trafnych wyborów w przyszłości.
      Uczniowie klas IV b i IV d ( w liczbie 24)  przedstawili sześć scenek, zaczerpniętych z życia szkolnego i domowego, chcąc przez to zachęcić każdego widza, by spojrzał w lustro, a tym samym, zastanowił się nad swoim postępowaniem. Oby ta refleksja spowodowała chęć zmiany w młodym człowieku na lepsze, kiedy jeszcze nie jest za późno.
Prezentowane scenki nosiły tytuły:"Biedna koleżanka", "Dziwny kolega",                   " Niegrzeczne rodzeństwo",  " Impreza domowa", " Papieros twój wróg", " Przemoc jest złem".
        Spektakl miał również na celu:  ukazanie zgubnych skutków stosowania wszelkiego rodzaju używek, wpływu przemocy na życie młodego człowieka, podkreślenie roli przyjaźni i cech prawdziwego przyjaciela, znaczenie miłości między rodzeństwem i umiejętności rozmawiania ze sobą, podkreślenie asertywnej postawy, jako zapobiegającej uzależnieniom.
      Bardzo ważne jest to, że uczniowie odgrywając scenki, ucząc się nowej roli, modelują wzorce zachowania społecznie akceptowane, kształtują i wzmacniają postawy pożądane wychowawczo, szczególnie postawę asertywną. Ta postawa jest jedyną alternatywą dla postawy uległej i agresywnej, tak bardzo obecnych we współczesnych czasach.
     Podczas  dnia profilaktycznego  zostały rozstrzygnięte następujące konkursy:
- konkurs wiedzy pt. " Profilaktyka uzależnień" dla klas V;
Laureaci:
I miejsce:  Kinga Bartkowska kl. V c
II miejsce: Jan Domański kl. V b, Jakub Karcz kl. V d,
                  Kinga Kamińska kl. V c, Adrianna Kędzierska kl. V d,
III miejsce: Weronika Brzozowska kl. V d

- konkurs plastyczny dla klas I - III pt. " Żyję zdrowo":
Laureaci w kategorii klas I:
I miejsce: Zuzanna Woźnicka kl. I b,
II miejsce: Klaudia Pąśko kl. I c,
III miejsce: Oliwia Ostrowska kl. I b.

Laureaci w kategorii klas II:
I miejsce: Mateusz Turalski kl. II d,
II miejsce: Dominik Paciuszkiewicz kl. II d,

Laureaci w kategorii klas III:
I miejsce: Michał Krawczyński kl. III c,
II miejsce: Zuzanna Olendrzyńska kl. III b,
III miejsce: Filip Szpakowski kl. III d.

- konkurs plastyczny dla klas IV - VI  pt. "Życie bez nałogów":
I miejsce: Sandra Gąsiorowska kl. VI b,
II miejsce: Martyna Jaglińska kl. VI b,
III miejsce: Katarzyna Witczak kl. VI c

Wyróżnienie: Aleksandra Strześniewska kl. IV c i Katarzyna Bartnicka kl. VI d.

Pozytywny odbiór spektaklu przez uczniów przekonuje mnie o tym, że jego treść wywarła na nich pozytywny wpływ, nauczyła rozwagi i bycia odpowiedzialnymi, zachęciła do przemyślenia swoich decyzji. Wierzę, że takie  działania profilaktyczne przyniosą w przyszłości pozytywne rezultaty, a młodzież zapamięta, że dobrze bawić się można tylko z " trzeźwym umysłem" i że każdy człowiek  jest "kowalem swojego losu".
      Oto fragment piosenki, śpiewanej przez uczniów podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki.
  " Przemoc - jak choroba"
Uderzając kogoś, czy ty o tym wiesz,
Że przemocy zło niszczy ciebie też?
Czy przechodząc obok, gdy brat płacze twój
Pozostaniesz bierny czy pomożesz mu?
Agresja i przemoc zawsze będą złem,
Jeśli jeszcze nie wiesz,
To kiedyś przekonasz się.
Ważne, abyś szedł własną drogą sam
I nie doszedł nigdy do przemocy bram.
A gdy cierpi twój niewinny brat
Sprowadź szybko pomoc,
By nie został sam.