150 lat wynalazku Dmitrija Mendelejewa

W 1869 roku jeden z najwybitniejszych chemików Dmitrij I. Mendelejew sformułował prawo okresowości pierwiastków chemicznych oraz uporządkował 63 znane wówczas pierwiastki chemiczne według zwiększającej się masy atomowej.  W związku z tym, że w minionym roku kalendarzowym przypadła 150. rocznica powstania Tablicy Układu Okresowego rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO i Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych „Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych” (International Year of the Periodic Table of Chemical Elements 2019 – IYPT2019).

Na zakończenie ww. obchodów Międzynarodowego Roku Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych w naszej szkole chętni uczniowie z klas VII i VIII wykonali Układy Okresowe pierwiastków dowolną techniką oraz w dowolnym formacie z wykorzystaniem różnorodnych materiałów.

Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i wytrwałością. Przygotowali niezwykle ciekawe prace. Uczennice z klasy VIIb Angelika Paprocka i Marta Watkowska przygotowały układ okresowy z pierników, Joanna Kalisz (kl. VIIa) – z upieczonych babeczek, Zuzanna Łobińska (kl.VIIIc) i Julia Grzelecka (kl. VIIb) – z plasteliny i papieru umieszczonych na styropianie, Julia Markowska (kl.VIIc) z połączonych plastikowych nakrętek, Mateusz Pietrzykowski (kl. VIIIc) z plastikowych nakrętek i papieru umieszczonych na płótnie, Wiktoria Trawińska (kl. VIIb), Weronika Rutkowska (kl. VIIc), Jakub Rzepecki (kl.VIIb), Filip Kędzierski (kl.VIIIc) oraz uczniowie z kl. VIIc Mikołaj Jaworski i Sebastian Przezdzięk z tektury i papieru. Wszystkie są kolorowe, interesujące i na bardzo wysokim poziomie. Prace wyrażają pomysły młodzieży w bardzo atrakcyjny sposób oraz charakteryzują się różnorodnością zastosowanych technik.

Zachęcamy do obejrzenia dostarczonych dziesięciu prac, które dumnie nadają „chemiczny wystrój” szkolnemu korytarzowi oraz klasopracowni fizykochemicznej.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym uczniom za przygotowane prace oraz twórcze podejście do zaproponowanej tematyki.

Monika Adamkowska-Oszal