„W wydarzeniach, których byliśmy świadkami najbardziej godne podziwu jest to, że do głosu doszły całe narody: kobiety, młodzież, mężczyźni, wszyscy pokonali strach„.
Jan Paweł II 13 stycznia 1990
4 czerwca 1989 roku odbyły się częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu. Pierwszy raz Polacy mogli dokonać wyboru, na kogo oddać swój głos. Opozycja czyli Komitet Obywatelski Solidarność zdobył 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się rządząca władza. Wynik wyborów zmienił układ sił politycznych.
24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym, od zakończenia II wojny światowej, niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowo – Wschodniej.
Jesienią 1989 roku runął mur berliński, kolejne państwa jak Rumunia, Czechosłowacja wkraczały na drogę demokratycznych zmian.
4 czerwca 2019 roku w naszej szkole została przygotowana wystawa 30 lat Wolności. Uczniowie przygotowując materiały na wystawę realizowali projekt edukacyjny. Dzięki któremu poznali życiorysy działaczy opozycji z lat 1970-1989. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali prace swoich kolegów, na których można porównać zmiany, jakie zaszły nie tylko w Sierpcu, ale i w Polsce.
Poznali również historię NSZZ Solidarność ze szczególnym uwzględnieniem okręgu płockiego.
Materiały związane ze Związkiem Zawodowym Solidarność zostały udostępnione dzięki P. Józefowi Mrozowi – przewodniczącemu Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Sierpcu.
„Możemy być dumni, że nam się to udało, ale nic nikomu nie jest dane raz na zawsze. To, co uzyskaliśmy, trzeba pielęgnować. Trzeba pielęgnować nasz system demokratyczny i naszą obecność w Europie.”
Tadeusz Mazowiecki, o 4 czerwca 1989