Ciekawa lekcja na temat odpowiedzialności nieletnich

Dnia 17 marca 2022 roku uczniowie klas siódmych wzięli udział w spotkaniu z Prezesem Sądu Rejonowego w Sierpcu panią Ewą Jarzyńską i asystentem sędziego panią Ewą Oniszczuk. Tematem prelekcji była odpowiedzialność nieletnich za demoralizację i czyny karalne.

Celem spotkania było uświadomienie młodych ludzi, aby nie wchodzili w konflikt z prawem i ustrzeżenie ich przed skutkami łamania prawa. Poruszony został problem demoralizacji, w tym wyciągania konsekwencji za stosowanie przemocy fizycznej, psychicznej, cyberprzemocy, brak realizacji obowiązku szkolnego, zażywanie substancji psychoaktywnych. W bardzo przystępny sposób omówiono środki wychowawcze, jakie stosuje sąd wobec osób nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się, że prawo jest nie po to, by karać innych, lecz by ich wychowywać.

Atrakcją tego spotkania była możliwość przymierzenia togi, którą nosi sędzia. Młodzież dowiedziała się, że sędzia to funkcjonariusz publiczny uprawniony do orzekania na zasadach niezawisłości i bezstronności w sprawach należących do właściwości sądów i trybunałów. Zadaniem sędziego jest wnikliwe zapoznawanie się z aktami danej sprawy, poznanie zdań wszystkich stron biorących udział w procesie i analizowanie dowodów, aby na końcu wydać sprawiedliwy wyrok. Młodzież zdobyła wiedzę na temat kariery zawodowej sędziego, adwokata i radcy prawnego. Może im to pomóc w wyborze kierunku dalszego kształcenia.

Mamy nadzieję, że uczniowie będą pamiętać główne przesłanie tego spotkania, że warto postępować zgodnie z prawem. Niech ta zasada towarzyszy w życiu wszystkim naszym uczniom.

Jolanta Wojda