W dniach 17-19 czerwca 2015 r. uczniowie klas IVa, IVb, Va pod opieką następujących nauczycielek: p. Ewy Rycharskiej, p. Małgorzaty Tyburskiej, p. Marty Wiśniewskiej, p. Jolanty Wojdy wybrali się na trzydniową wycieczkę na trasie: Sopot – Gdynia – Gdańsk – Hel – Jastrzębia Góra.
Pierwszego dnia wyprawy, która zaczęła się bardzo wcześnie, bo już o 6 rano, uczestnicy spacerowali po pięknym, sopockim molo skąpanym w promieniach słońca. Zachęcały one również do spaceru po plaży, niektórzy uczniowie poszli dalej i sprawdzali temperaturę wody, bawiąc się boso z falami. Na słynnym Monciaku podziwialiśmy krzywy domek.
Następnego dnia zwiedzaliśmy Hel. Na tym półwyspie zaproponowano uczniom następujące atrakcje: pokaz karmienia fok szarych w fokarium, przejazd meleksami na przysłowiowy „koniec Polski”, wejście na latarnię morską ( tylko 263 schody – było warto – panorama z tarasu widokowego wspaniała) oraz Muzeum Obrony Wybrzeża. Dzieciom podobał się inny sposób zwiedzania obiektu, ponieważ do tego celu wykorzystuje się tu kolejkę wąskotorową.
Trzeciego dnia naszej wycieczki uczestnicy mogli w wielojęzycznym tłumie turystów podziwiać zabytki Gdańska. Przewodnik – pan Wiesław – pokazał dzieciom: Bazylikę Mariacką ( największy budynek sakralny zbudowany z cegły), Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena ( zamożnego gdańszczanina). Uczniowie podziwiali również fontannę Neptuna, statki na Motławie i różne bramy prowadzące do miasta. W Muzeum Bursztynu mieszczącym się w gotycko-renesansowym Zespole Przedbramie przy ulicy Długiej zachwycił wszystkich bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, szczególnie ogromnych brył, inkluzji zwierzęcych i roślinnych, wyszukanych odmian barwnych oraz rozmaitych żywic kopalnych. Wycieczkę zakończyliśmy mocnym, patriotycznym akcentem na Westerplatte. Szczególnie chłopcom podobały się wartownie, elementy uzbrojenia, bunkry. Zapoznano także uczniów z historią powstania Pomnika Obrońców Wybrzeża, który ze względu na wymiary oraz usytuowanie na wzniesieniu wywarł na zwiedzających ogromne wrażenie.
Warunki lokalowe i wyżywienie w pensjonacie „Agnieszka” w Jastrzębiej Górze także zasługują na pochwałę. Trudno nie wspomnieć o wieczornych spacerach po plaży, wcześniej należało pokonać około 200 schodów. Dzieci nie traciły jednak sił witalnych ani na sekundę. Bieganie boso po plaży, czy berek po piasku to tylko niektóre ich oryginalne pomysły. Według sugestii opiekunek dla zdrowia górnych dróg oddechowych ważniejsze było wdychanie jodu.
Wszyscy uczestnicy wypoczęci i zadowoleni wrócili do Sierpca, aby z nową energią przeżyć ostatni tydzień roku szkolnego.