Tematyka bezpieczeństwa człowieka w różnych sytuacjach życia codziennego jest stałym elementem naszych oddziaływań profilaktyczno-wychowawczych. Dzięki cyklicznemu powtarzaniu zasad bezpieczeństwa nasi uczniowie mają większe szanse, by zapanować nad swoimi emocjami w sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. Dnia 7.10.2022 roku odbyło się spotkanie profilaktyczne uczniów klas IV i V z policjantem Komendy Miejskiej Policji w Płocku aspirantem sztabowym panem Pawłem Pikałą na temat „Zasady bezpieczeństwa w kontakcie z groźnym psem”. W spotkaniu uczestniczył również starszy aspirant Krzysztof Dobrzeniecki z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu. Spotkania z funkcjonariuszami policji są ważne, gdyż zależy nam, by nasi uczniowie przestrzegali przepisów ruchu drogowego oraz nauczyli się odpowiedniego zachowania w sytuacjach prawdziwego zagrożenia.
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z Figą – psem szkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, który rozpoznaje 18 grup zapachowych. Psy policyjne są szkolone w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po szkoleniu mogą służyć jako psy patrolowe, psy patrolowo – tropiące i tropiące. Raz w roku przewodnik ze swoim psem muszą udać się na tzw. atestację, by poddać się testom i uzyskać pozytywny wynik. Psy pracujące w policji muszą być przede wszystkim zdrowe, nie mogą być płochliwe. Muszą być odporne na stres i bezwarunkowo posłuszne swojemu przewodnikowi. Muszą umieć pokonywać przeszkody i kontynuować pościg mimo niesprzyjających warunków. Uczniowie uczyli się postawy, jaką należy przyjąć w sytuacji ataku i kontaktu z nieznanym lub groźnym psem. Jest to tzw. pozycja „na żółwia”, podczas której chronimy głowę, szyję, zaplatamy ręce i zakładamy je za kark z tyłu głowy. Dzieci bardzo chętnie uczyły się tej pozycji. Funkcjonariusze policji zwracali uwagę uczniom, by potrafili zapanować nad swoimi emocjami w sytuacji kontaktu z groźnym psem.
Wówczas należy zachować tzw. „zimną krew” i powoli wycofywać się, należy szukać wzrokiem osób znajdujących się w pobliżu i poprosić o pomoc.
Zwrócono uwagę uczniów na symptomy, które mogą świadczyć o tym, że pies jest groźny:
– jego sierść może być nastroszona, szczególnie wzdłuż grzbietu;
– wzrok ma surowy i nieruchomy;
– czoło pomarszczone i napięte;
– może warczeć, ukazując zęby;
– marszczy nos i pysk;
– ogon trzyma sztywno i nieruchomo;
– ciężar ciała przesunięty jest do przodu ku przednim łapom, w gotowości do rzucenia się lub ataku.
W takiej sytuacji należy:
– unikać kontaktu wzrokowego;
– nie można prowokować psa;
– nie wolno krzyczeć na psa;
– nie należy wykonywać gwałtownych ruchów;
– powoli wycofywać się w bezpieczne miejsce;
– można poprosić o pomoc osobę dorosłą, która jest w pobliżu.
Pokaz bardzo podobał się naszym uczniom. Mamy nadzieję, że przyczyni się do stosowania przez nich zasad bezpieczeństwa w codziennym życiu. Życzymy naszym uczniom bezpiecznych kontaktów z pieskami.
Jolanta Wojda