Uczniowie naszej szkoły od wielu lat włączają się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia. Na całym świecie dzień ten jest obchodzony w trzeci czwartek listopada.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów, e-papierosów, a tym samym dążenie do zmiany zachowań na te, które są dobre dla zdrowia człowieka.
Uczniowie klas III, VI, VII i VIII realizują programy antytytoniowe, których głównym celem jest zapobieganie paleniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych
z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Obchody Dnia Rzucania Palenia w naszej szkole trwały cały tydzień, zaś 23 listopada odbył się apel pod hasłem „Moda na niepalenie”, który został przygotowany przez panią Grażynę Fydrychowicz i pedagoga panią Jolantę Wojdę. Oprawę muzyczną zapewniła pani Małgorzata Puszcz. W spotkaniu profilaktycznym uczestniczyła również pani Teresa Malinowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sierpcu. Uświadamiała uczniów, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na bierne palenie.
Uczniowie klasy III d zachęcali do zdrowego stylu życia, codziennej aktywności fizycznej i dbania o własne zdrowie już od najmłodszych lat. Poprzez słowa wierszy i piosenki ukazywali zgubne skutki palenia papierosów, jednocześnie promując zdrowy styl życia, wolny od uzależnień.
Nie pal papierosów, jeśli chcesz być silny i zdrowy!
Nie pal papierosów, bądź wyjątkowy.
Nie pal przy mnie, proszę. Tego dymu nie znoszę!
Zamiast palić – jedz owoce i warzywa,
Żeby zdrowym być jak ryba!
W każdej rodzinie chcemy być zdrowi,
Walkę z nałogiem podjąć gotowi.
Żyć z nikotyną jest niebezpiecznie
Walczmy więc wszyscy bardzo skutecznie.
Podczas tego dnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Moda na niepalenie” zorganizowany dla uczniów klas III. Prace uczniów wyrażały ich sprzeciw wobec używania wszelkich produktów tytoniowych, uzasadniając szkodliwość nikotyny. Ukazywały świat bez papierosów jako „pozytywny i kolorowy”, zaś świat osób palących jako „smutny
i niezdrowy”.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce:
Amelia Gabryszewska kl. IIIa
II miejsce:
Adam Taborek kl. IIIb
Masza Kotliar kl. IIIc
III miejsce:
Lena Zdziemborska kl. IIId
Lena Maszerowska kl. IIIb
Wyróżnienia:
Denis Dąbrowski kl. IIId
Lidia Białkowska kl. IIIa
Kacper Kacperski kl. IIIb
Jakub Bieniecki kl. IIIc
Jakub Fijałkowski kl. IIIa
Dawid Ulicki kl. IIIa
Natalia Kowalska kl. IIIa
Zofia Federczyk kl. IIIc
Kamil Pesta kl. IIIa
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!
Mamy nadzieję, że dzięki realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia w przyszłości po pierwszego papierosa przez naszą młodzież. Oby uczniowie zapamiętali słowa:
„Nie pal przy mnie, proszę, bo tego nie znoszę” i „Dobra jest szalenie moda na niepalenie”.