Akcja „Lato w mieście” – wakacyjna wyprawa uczniów Trójki do Warszawy

30 czerwca 2015r. czterdzieścioro pięcioro uczniów klas IV-V Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu w ramach akcji „Lato w mieście” wyruszyło na podbój stolicy. Opiekę nad uczniami w ramach wolontariatu sprawowały następujące panie: Małgorzata Sajewska (kierownik), Grażyna Fydrychowicz, Ewa Rycharska, Małgorzata Tyburska. Program wycieczki sponsorowanej przez Urząd Miasta w Sierpcu był wyjątkowo bogaty i niezwykle atrakcyjny.

Pierwszym punktem była Pijalnia Czekolady E. Wedel przy ul. Szpitalnej 8. Uczestników zaproszono do udziału w warsztatach. Na początku prowadząca zapoznała wszystkich z podstawowymi rodzajami czekolady – gorzka, mleczna, deserowa, biała – oraz z jej składnikami. Opisała szczegółowo wymiary kakaowca, miejsce jego występowania (Afryka, Ameryka Południowa). Uczestnicy mogli obejrzeć owoce tej rośliny oraz jej nasiona. Następnie przybliżono dzieciom historię Pijalni Czekolady – mieści się ona w 121-letniej kamienicy, która należała do rodziny Karola i Karoliny Wedel. To właśnie oni, a potem ich syn Emil prowadzili rodzinną cukiernię. Ten ostatni wymyślił logo firmy, które znamy do dziś. Kolejne pokolenie cukierników wybudowało fabrykę na Pradze, słodycze w niej produkowane obecnie są wysyłane na cały świat. Po miniprelekcji odbyła się degustacja czekolady deserowej, a następnie każdy uczeń stanął przed artystycznym zadaniem udekorowania dwóch pierniczków za pomocą białej czekolady z wykorzystaniem cukierniczego rożka. Pomysłowość dzieci nie miała granic, na ich ciasteczkach pojawiały się uśmiechnięte buźki, kwiatki, słoneczka, napisy. Na zakończenie wszyscy otrzymali zaszczytny tytuł Mistrza Czekolady za wykazanie się wyjątkowymi zdolnościami w zakresie Sztuki Dekorowania Czekoladą.

Po słodkich początkach i dawce kalorii dobrym pomysłem okazał się dłuższy spacer Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Uczniowie mogli podziwiać Kościół Wizytek – miejsce tak bardzo związane z osobą patrona szkoły ks. Jana Twardowskiego, a także Pałac Prezydencki oraz Kolumnę Zygmunta.

W dalszej kolejności udaliśmy się na lekcję muzealną do Zamku Królewskiego. Nosiła ona tytuł „Z wizytą u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego”. Pan przewodnik w bardzo interesującej i przystępnej formie przedstawił zwykły dzień z życia władcy. Dzieci dowiedziały się, że jego dzień zaczynał się o 6.00 rano od śniadania w postaci filiżanki rosołu. Potem było czytanie korespondencji, dwugodzinne ubieranie się, czesanie, pudrowanie itp. Następnie Stanisław August udzielał audiencji ogólnej w sali tronowej i spotykał się z dyplomatami z innych krajów w gabinecie konferencyjnym. Król lubił spacerować po mieście oraz po dachu rezydencji, nie lubił tańczyć, za to chętnie grał w bilard, kolekcjonował dzieła sztuki oraz naukowe książki, jego biblioteka liczyła około 15 tysięcy woluminów. W trakcie zajęć we wnętrzach dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej zwiedziliśmy wystawę „ Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”. Nowy poczet władców Polski to seria 49 barwnych portretów królów i książąt namalowanych w latach 2003- 2013 przez profesora Waldemara Świerzego na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej. Można je porównać z reprodukcjami narysowanych ołówkiem portretów autorstwa Jana Matejki.

Kolejną atrakcją stolicy było Muzeum Sportu i Turystyki. Z udziałem przewodnika uczniowie poznawali wystawę stałą pt. „Dzieje sportu polskiego i historia olimpizmu”. Zapoznano ich z historią igrzysk – pierwsze odbyły się 776 r. p.n.e. w Olimpie – miejscowości położonej około 250 km od Aten. W tamtych czasach dyscyplinami olimpijskimi były między innymi: rzut dyskiem, rzut oszczepem, skok w dal, zapasy, boks, biegi.

W historii igrzysk ery nowożytnej szczególną rolę odegrał francuski pedagog i humanista Pierre de Coubertin. Określamy go mianem wskrzesiciela nowożytnych igrzysk olimpijskich. Przyświecała mu idea zbliżenia młodzieży świata poprzez sport. Z jego inicjatywy pierwsze takie igrzyska odbyły się w Atenach w 1896r.

W muzeum można było podziwiać różne eksponaty, np. grot oszczepu z VII wieku p.n.e., ampułki do olejku, ale także o wiele współcześniejsze pamiątki – XIX-wieczne bobsleje, narty Wojciecha Fortuny i Adama Małysza, gokart Roberta Kubicy z 1997r. , buty Marcina Gortata numer 52, a nawet kajak Karola Wojtyły o śmiesznej nazwie „ Bąk tłusty”. Niezwykle imponująca okazała się kolekcja medali, na szczególne wyróżnienie zasłużył pierwszy złoty medal, który zdobyła w rzucie dyskiem Halina Konopacka w Amsterdamie w 1928r. Wszyscy chętnie obejrzeli niesamowitą kolekcję zniczy olimpijskich oraz różnych maskotek.

Dzieci poznawały także historię poszczególnych dyscyplin sportowych, chociażby piłki ręcznej, piłki nożnej, koszykówki.

Na zakończenie wyprawy uczniów zaproszono na posiłek w Mac Donald’s, zestawy z kurczakiem i jabłuszkiem wszystkim smakowały, waniliowe lody na deser również.

To była bardzo pouczająca wyprawa, uczniowie zmęczeni ale pełni wrażeń, wrócili bezpiecznie do Sierpca. Dzięki temu wyjazdowi ich wakacje zaczęły się bardzo interesująco.