SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI – ZDROWO ŻYJ, Z CAŁYCH SIŁ

W Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego obchodzono  XI Szkolny Dzień Profilaktyki, który odbył się dnia 15.04.2016r.
Naczelne hasło tegorocznego dnia profilaktycznego brzmiało „Zdrowo żyj, z całych sił..”
 Cała społeczność szkolna obejrzała przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu uczniów klasy V a i VI a przygotowane przez pedagoga szkolnego panią Jolantę Wojdę i wychowawcę klasy V a  panią  E. Rycharską.
    Na uroczystość szkolną przybyły zaproszone osoby, które niejednokrotnie wspierają naszą szkołę w działalności opiekuńczo – wychowawczej i profilaktycznej:  dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierpcu – pani Alina Olszewska, pani Teresa Malinowska z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, zaś Komendę Powiatową Policji reprezentował sierż. sztab. Dariusz Lewandowski.
        Uczniowie przekonywali do zasad zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek, do porzucenia agresji i przemocy.  Zachęcali całą społeczność szkolną do kierowania się w swoich wyborach asertywnością:

„Gdy ktoś do złego namawia Cię,
                  nie bój się powiedzieć Nie!”

Poprzez różne piosenki o treściach prozdrowotnych zachęcali do kierowania się w życiu zdrowym rozsądkiem i rozwijaniem swoich zainteresowań.

„Nie trzeba nic palić, nie trzeba tak żyć,
Dorosłych udając, by szczęśliwym być…
Jak chcesz imponować, to zajmij czymś się,
Co jest wartościowe i nie truje Cię!”

Uczennice klasy VI a  przekonywały,  że o zdrowie należy dbać już od najmłodszych lat życia, gdyż jest najwyższą wartością.  Słowa te wyśpiewały  do znanej piosenki  zespołu Pectus:

„Zdrowie jest najważniejsze,
przecież o tym wiesz,
jeśli dzisiaj zadbasz o nie,
odwdzięczy się…”

W kolejnych scenkach uczniowie  proponowali „zachować trzeźwy umysł” w każdej życiowej sytuacji:

Alkohol i dopalacze niszczą zdrowie,
każdy lekarz Ci to powie.
Więc jeśli nie chcesz stoczyć się,
Za nałogi nie bierz się!”

„…Prowadź zdrowy, aktywny tryb życia,
bez palenia i bez picia”

Zachęcali do  bycia tolerancyjnym wobec innych osób, gdyż  granicą tolerancji jest  zawsze dobro drugiego człowieka.  Zachęcali do tego, by być powodem  uśmiechu  dla ludzi,  zaś nigdy przyczyną płaczu drugiego człowieka. Ponadto wyrażali potrzebę znalezienia prawdziwego przyjaciela, zgodnie ze słowami „Umiej być przyjacielem, a znajdziesz przyjaciela”. Ukazywali konieczność rozwijania swoich zainteresowań oraz realizowania swoich planów, gdyż „…marzenia, nawet te najbardziej nieosiągalne, czynią świat piękniejszym”.

W ramach promocji zdrowego odżywiania się uczniowie, zaproszeni goście i nauczyciele mieli możliwość spożycia zdrowych przekąsek: sałatek owocowych,  kolorowych kanapek, które zostały przygotowane przez uczniów klas V b i V c wraz z wychowawcami panią M. Tyburską i panią M. Wojciechowską.
      Od wielu lat w naszej szkole realizowany jest program prozdrowotny „Trzymaj formę”, dzięki któremu z roku na rok zwiększa się świadomość zasad zdrowego stylu życia, w tym racjonalnego i zbilansowanego odżywiania się i dbania o kondycję fizyczną. Mamy nadzieję, że pokaz oraz degustacja zdrowych i  kolorowych kanapek przyczyni się do wprowadzenia  zasad  zdrowego odżywiania się  przez naszych uczniów do codziennego życia.
                Podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki zostali nagrodzeni laureaci dwóch  konkursów profilaktycznych.

Oto laureaci konkursu plastycznego dla klas IV – VI  pod hasłem „Bez nałogów- żyję zdrowo!”

Im:  Kinga Skowrońska kl. IV b

II m:  Oliwia Konieczkowska  kl. VI a

III m:  Aleksandra Bartkowska kl. IV c

Wyróżnienie:  Maja Bartkowska kl. V b.

Laureaci konkursu wiedzy  pod hasłem „Profilaktyka uzależnień” dla klas V:

I m: Michał Makowski   kl. V a
       Julia Radomska kl.  kl. V a

II m: Filip Nawrocki       kl. V b

III m:  Gabriela Długokęcka kl. V c

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zwieńczeniem profilaktycznej  uroczystości okazał się występ ucznia kl. VI a  Macieja Wiśniewskiego, który zaśpiewał piosenkę zespołu Dżem pt. „Do kołyski”. Jego występ wzbudził  duże emocje oraz aplauz publiczności. Niech słowa piosenki staną się drogowskazem dla młodych ludzi:

„…Żyj z całych sił
i uśmiechaj się do ludzi.
Bo nie jesteś sam.”

Życzymy wszystkim uczniom, by spotkanie profilaktyczne stało się inspiracją do podejmowania rozmów o życiu  w grupie rówieśniczej, w domach, w szkole oraz  do kierowania się w swoich wyborach asertywnością, by z podniesioną głową  mówić  „Nie” przemocy, agresji, używkom,  złym nawykom.

Oby nasi uczniowi wybrali bezpieczną drogę, bez przemocy, agresji  i wszelkich używek, zgodnie ze słowami:

„…Idź własną drogą,
bo w tym cały sens istnienia
żeby umieć żyć”.

Jolanta Wojda