B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony – apel dla kl. I-III

Dnia 17 marca 2016 roku odbył się apel dla uczniów klas I – III na temat „Bądź bezpieczny na drogach” w ramach programu profilaktycznego „B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony”.
Uczniowie klasy IV a pod kierunkiem pani Jolanty Wojdy i pani Barbary Woźnickiej zaprezentowali uczniom klas I – III zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ukazując znaczenie różnych znaków drogowych: zakazu, nakazu, ostrzegawczych i informacyjnych.
Młodzi artyści ukazywali konieczność stosowania elementów odblaskowych, zwłaszcza podczas poruszania się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zachęcali do poznawania przepisów i znaków drogowych, gdyż ich znajomość może uchronić nas przed wypadkiem. Pan policjant Krzysztof Kosiorek zachęcał dzieci do noszenia kamizelek odblaskowych, jeśli chcą być widoczni  na drogach. Człowiek ubrany w kamizelkę odblaskową jest bardziej widoczny na drogach  niż w samą opaskę,  tym samym zwiększa swoje bezpieczeństwo.
Artyści zachęcali do zasad bezpieczeństwa słowami  wierszy i piosenki:

„Mam swój fotel w samochodzie,
to jest bardzo teraz w modzie.
Sam zapinam, niczym szelki,
pasy, na wypadek wszelki.
Na rowerze, prócz odblasków,
nawyk mam jeżdżenia w kasku.

Każdy przepis taki mały, a cieszy,
I ratuje czasem życie nam”

Wszyscy uczniowie klas I – III zostali wyposażeni w odblaskowe opaski, które otrzymali od funkcjonariuszy policji. Oby chętnie z nich korzystali i zwiększali swoje bezpieczeństwo na drogach.

Jolanta Wojda