„B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony”

We wrześniu 2021 roku odbyły się spotkania  uczniów klas I – II z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu, w ramach programu profilaktycznego „B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony”. Spotkania odbywały się w salach lekcyjnych, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo dzieci na drogach, w oparciu o nowe przepisy wprowadzone od 1 czerwca 2021r.

Dzieci dowiedziały się, że bezpieczny pieszy to osoba, która:

– nie przebiega przez jezdnię;
– zawsze korzysta z oznakowanych przejść dla pieszych;
– jest widoczny na drogach, gdyż nosi elementy odblaskowe;
– zawsze stosuje się do przepisów ruchu drogowego.

Uczniowie udzielali poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące podstawowych znaków drogowych oraz znajomości sygnalizacji świetlnej. Policjanci zwrócili uwagę uczniów na to, jak bardzo ważne jest zapinanie w samochodzie pasów bezpieczeństwa. Wielokrotnie właśnie zapięte pasy  ratują życie w chwili poważnego wypadku drogowego.  Warto o tym pamiętać i po prostu zawsze zapinać pasy podczas jazdy samochodem. Uczniowie zostali pouczeni,  w jaki sposób należy przechodzić przez przejście dla pieszych, stosując się do przepisów ruchu drogowego. Mamy  nadzieję, że spotkania przyczynią się do zwiększenia świadomości dzieci oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa na drogach.

Jolanta Wojda