#BohaterON w naszej szkole

W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do programu BohaterON-włącz historię!  Kampania ta ma na celu uhonorowanie  i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zajęciach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom w oparciu o materiały edukacyjne organizatora. Celem lekcji było wprowadzenie uczniów w tematykę Powstania Warszawskiego i losy Powstańców Warszawskich. Zajęcia odbywały się na lekcjach historii, języka polskiego oraz godzinach wychowawczych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali  2 częściowego słuchowiska pt. „Mały-roznosiciel nadziei”, a następnie zapoznali się z materiałami na stronie głównej projektu, przykładowymi biogramami powstańców, ideą wysyłania kartek  z życzeniami do żyjących powstańców. Rozmawiali też na lekcjach o przedstawionych w słuchowisku wydarzeniach.

Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w akcji, realizując zajęcia z wykorzystaniem scenariuszy dla ich grupy wiekowej. Zobaczyli w ramach lekcji film edukacyjny z serii  „Co za historia! – Powstanie Warszawskie”, a następnie pracując w grupach starali się  znaleźć odpowiedź na pytania: Dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? Jaką cenę zapłaciła Warszawa? Dlaczego zawsze powinniśmy o ich bohaterstwie pamiętać? Uczniowie klas VIII mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości na temat Powstania Warszawskiego, o którym uczyli się już na lekcjach historii w ramach realizacji treści podstawy programowej. Chętni uczniowie klas VI-VIII SP przygotowali po zajęciach dodatkowo w formie plakatów informacje o Powstaniu i jego uczestnikach, ze szczególnym uwzględnieniem udziału dzieci i młodzieży w tym narodowym zrywie.

Projekt został przyjęty przez uczniów z dużym zainteresowaniem. Poznając historię powstańców, także tych najmłodszych, mieli oni okazję wzmacniać poczucie swojej tożsamości narodowej i postawy patriotyczne. Mamy nadzieję, że zajęcia rozbudziły ich wrażliwość społeczną i przekonanie, ze żyjący Powstańcy zasługują nie tylko na pamięć, ale także na wszelką możliwą pomoc.

Nauczyciele odpowiedzialni za przeprowadzenie zajęć: p. Angelika Goszczycka, p. Joanna Marlęga, p. Anna Kocięcka, p. Edyta Paciuszkiewicz oraz p. Monika Wojciechowska.