Czerwcowe eksperymentowanie

W zajęciach chemicznych zorganizowanych w czerwcu chętni uczniowie z klas ósmych wykonali kilka efektownych doświadczeń chemicznych: „czara ognia”, „zielony płomień boranu”, „deszczowe perełki”, „smog”. Uczniowie klasy 7d natomiast przygotowali eksperymenty wykorzystując m.in. sód, magnez, węgiel, siarkę, wodorotlenek sodu, kwas octowy, manganian (VII) potasu i glicerynę.

Zbadaliśmy odczyny różnych substancji obserwując zmianę barwy wskaźników: fenoloftaleiny, uniwersalnego papierka wskaźnikowego czy oranżu metylowego. Przygotowaliśmy roztwór glicerolu uzyskując przepiękne bańki mydlane.

Podobnie podczas czerwcowego „wieczoru fizyka” ochotnicy wykonali kolejne doświadczenia z elektrostatyki czy prądu elektrycznego, tj. elektryzowanie włosów przez napędzany ręcznie generator van de Graaffa. Zbudowaliśmy różnorodne obwody elektryczne.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zamieszczonych w poniższej galerii.