Dzień Bezpieczeństwa

Dnia 11 czerwca 2021 roku  w naszej szkole obchodzono  Dzień Bezpieczeństwa, zorganizowany już po raz piąty w ramach programu profilaktycznego „B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony”. Podsumowano działania programu zrealizowane w roku szkolnym 2020/2021. Na zaproszenie do naszej placówki przybyli funkcjonariusze policji: Krzysztof Dobrzeniecki, Michał Beksa i Przemysław Bukowski. Odpowiedzialność prawna nieletnich była wielokrotnie poruszana wśród naszej młodzieży. Dla lepszego zrozumienia i zobrazowania tematyki, uczniowie klas VII – VIII mieli możliwość założenia specyficznych okularów, jakimi są narkogogle i alkogogle, które symulują wiele skutków używania narkotyków czy alkoholu. Zniekształcenie obrazu, spowolnienie czasu reakcji, zawroty głowy, obniżona koncentracja, problemy z oceną odległości i kierunków – to tylko niektóre z efektów obecności alkoholu  i narkotyków w organizmie. O tym, jak zmienia się świat osoby nietrzeźwej i pod wpływem środków odurzających miała okazję przekonać się nasza młodzież, zakładając te specyficzne okulary. Młodzi ludzie znają konsekwencje spożywania alkoholu i zażywania narkotyków. Oby zawsze potrafili zachować  się w sposób asertywny oraz unikali  niebezpiecznych sytuacji,  w których zagrożone jest zdrowie i życie ludzkie. Nowością dla naszej młodzieży okazały się itigogle, które ukazują, jak bardzo zaburzona jest koncentracja uwagi i pole widzenia u osoby przemęczonej nadmiernym korzystaniem z  komputera.
Podczas Dnia Bezpieczeństwa nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi przepisami ruchu drogowego, które zostały wprowadzone  1 czerwca 2021r.
Młodzież dowiedziała się, że kierowcy będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się lub zbliżającym się do przejścia. Piesi przechodząc przez popularną zebrę nie będą mogli w tym czasie rozmawiać przez telefon komórkowy lub patrzeć w telefon.  Zwrócono uwagę uczniów na to, że nadal muszą być bardzo ostrożni i stosować zasadę tzw. ograniczonego zaufania, kiedy będą przechodzić przez przejście dla pieszych. Wszyscy nasi uczniowie biorący udział w Dniu Bezpieczeństwa otrzymali od funkcjonariuszy policji opaski odblaskowe i zostali zachęceni do ich noszenia. Ważne jest, by nasi uczniowie pamiętali,  że zdrowie jest wartością nadrzędną i trzeba dbać o własne bezpieczeństwo, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu powinni zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

W ramach programu „B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony” zorganizowany został konkurs plastyczny na temat „Jak być bezpiecznym na drogach”.

Oto laureaci tego konkursu:

I miejsce: Julia Linowska kl. IV b

II miejsce: Wiktoria Klimowska kl. IV d

III miejsce: Julia Banasiak kl. IV b

Wyróżnienia: Bartosz Kopczyński kl. IV d, Oliwia Pstrągowska kl. V a,  Zofia Mielczarska kl. IV a.

Mamy nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom jak „Dzień Bezpieczeństwa” nasi uczniowie będą korzystać z opasek i kamizelek odblaskowych, a tym samym zwiększą swoje bezpieczeństwo na drogach.  Zachęcamy wszystkich naszych uczniów do dbania o własne bezpieczeństwo nie tylko na drogach, ale w również w domu, na podwórku, w lesie, nad morzem, nad jeziorem oraz podczas zbliżających się wakacji. Bądźcie ostrożni każdego dnia i dbajcie o własne bezpieczeństwo i innych osób!