Dzień Chemika 2020

W bieżącym roku kalendarzowym w dniu 7 czerwca obchodzony jest Dzień Chemika. Święto to zostało ustanowione przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Jego celem jest m.in. docenienie chemików z całej Polski.

Podczas zdalnego nauczania każdy z uczniów klas 7 i klasy 8c miał okazję poczuć się jak CHEMIK. Poza przyswajaniem wiedzy chemicznej, rozwiązywaniem zadań rachunkowych podczas lekcji chemii uczniowie eksperymentowali we własnym domowym laboratorium.

Ósmoklasiści samodzielnie zbadali właściwości kwasu etanowego zwanego potocznie kwasem octowym (tj. substancji, którą można znaleźć w każdej kuchni jako ,,ocet”). Wykorzystując domowe odczynniki oraz szkło i sprzęt kuchenny uczniowie klasy 8c określili właściwości fizyczne i chemiczne kwasu etanowego, zbadali odczyn jego wodnego roztworu przy użyciu esencji herbacianej jako naturalnego wskaźnika, a także usunęli węglan wapnia (tzw. kamień) z naczyń i sprzętów kuchennych. Podobnie uczniowie klas 7 w ramach zajęć tematycznych dedykowanych wodzie i roztworom wodnym wyhodowali kryształki chlorku sodu. Po przygotowaniu doświadczenia „krystalizacja soli kuchennej” siódmoklasiści obserwowali przez kilka tygodni jego przebieg jednocześnie notując swoje spostrzeżenia i wskazując wnioski z przeprowadzonego eksperymentu. Dodatkowo chętni uczniowie z klas 7 zbadali odczyn kwasku cytrynowego i roztworu mydła oraz odczyn soku z cytryny przy użyciu odpowiednio barszczu czerwonego i esencji herbacianej jako naturalnych wskaźników kwasowo-zasadowych.

Ponadto uczniowie wykazali również inne umiejętności, takie jak: przygotowanie chemicznych modeli, lapbooków czy plakatów.

Bardzo dziękuję uczniom klas 7 i klasy 8c za zaangażowanie oraz przesłane zdjęcia. Zapraszamy do ich obejrzenia.

Monika Adamkowska-Oszal