„Kto liczy na tygodnie – sieje trawę.

Kto liczy na lata – sadzi drzewa.

Ale kto liczy na stulecia,

Ten wychowuje i kształci ludzi”

14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, nauczyciele i pracownicy „Trójki” włączyli się w miejskie uroczystości Dnia Nauczyciela w CKiSZ-u. Oprócz pedagogów i pracowników sierpeckich szkół podstawowych, Gimnazjum Miejskiego i przedszkoli obecni byli przedstawiciele instytucji wspierających oświatę, pan poseł Waldemar Olejniczak, radni miejscy, przedstawiciele związków zawodowych oraz gospodarze uroczystości: pracownicy Urzędu Miasta na czele z Burmistrzem – p. Jarosławem Perzyńskim.

Jak co roku były słowa podziękowań, gratulacji, kwiaty i życzenia. Wyróżnionych nauczycieli uhonorowano Nagrodami Burmistrza Miasta Sierpc. Dyrektorzy szkół wręczyli pedagogom i pracownikom Nagrody Dyrektora. Wszystko odbywało się w magicznej scenerii, którą wyczarowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2.

W bieżącym roku szkolnym 2016/2017  w naszej „Trójce” Nagrodą Burmistrza Miasta Sierpc wyróżniono p. Ewę Rycharską. Dyrektor szkoły p. Grażyna Krawczyńska wręczyła Nagrody Dyrektora nauczycielom i pracownikom. Wyróżnieni zostali:

1. Joanna Lewandowska
  2. Jolanta Nawrocka
  3. Dorota Ossowska
  4. Edyta Paciuszkiewicz
  5. Małgorzata Tyburska
  6. Aldona Tłusty
  7. Ewa Tomaszewska
  8. Barbara Woźnicka
  9. Jolanta Wojda
  10. Dorota Mądra
  11. Renata Witczak
  12. Małgorzata Ożdżyńska
  13. Anna Okraszewska
  14. Antoni Kluczewski
  15. Bogusław Zalewski

Szczególnie ważnym wydarzeniem dla całej społeczności „Trójki” było nadanie Medalu Zasłużony dla Miasta Sierpc Dyrektorowi – p. Józefowi Ziemkiewiczowi. Przewodniczący Rady Miasta p. Jerzy Stachurski odczytał uchwałę o nadaniu tytułu Zasłużony dla Miasta Sierpc, po czym nastąpiło uroczyste wręczenie medalu. W imieniu rady pedagogicznej i pracowników szkoły, absolwentów i wychowanków podziękowania, wspomnienia i refleksje wyrazili: dyrektor szkoły – pani Grażyna Krawczyńska, p. Dorota Ossowska i p. Jarosław Perzyński. Oni byli wyrazicielami wszystkich, którzy mieli szczęście współpracować z p. Józefem Ziemkiewiczem, być jego uczniem, wychowankiem, nauczycielem czy pracownikiem. Pani Dorota Ossowska podziękowała za „długie lata mądrego kierowania naszym zespołem, za opanowanie, które pomagało oddzielić sprawy ważne od mniej ważnych”. Pan Burmistrz, wychowanek naszej szkoły, zapewnił, że „dobrze było w szkole, w której Pan Dyrektor był naszym Przyjacielem”. Wraz z życzeniami wręczono kosz kwiatów i pamiątkowy album ze zdjęciami. Pani dyrektor Krystyna Listkowska złożyła gratulacje i życzenia w imieniu nauczycieli emerytów. Powiedziała, iż Pan Dyrektor we wspomnieniach współpracowników zapisał się przede wszystkim jako mądry i dobry człowiek. Takim był dyrektorem i nauczycielem, i takim pozostał do dzisiaj. Podobne odczucia wyrażali obecni na uroczystości. Wielu z nich spotkało na swej drodze życiowej p. Józefa Ziemkiewicza –  Zasłużonego dla Miasta Sierpc, bo przez tyle lat pracy w szkole wychował całe pokolenia sierpczan.

Pan Józef Ziemkiewicz podziękował za zaszczytne wyróżnienie. Wspominał swoją pracę, przywoływał ważne wydarzenia z życia placówki, ludzi, którzy pomogli uczynić „Trójkę” wyjątkową szkołą. Dziękował wszystkim, również uczniom i ich rodzicom, z którymi zawsze znalazł wspólny język i potrafił osiągnąć kompromis.

Słowa i myśli o Panu Dyrektorze, te wypowiedziane i  niewypowiedziane, jakże trafnie wyraża myśl zawarta we wspomnieniowej prezentacji:

„Gesty dobroci są jak letnie kwiaty

Wsunięte między kartki książki;

Uczucia z nimi związane

Ożywają nawet po latach”.