MIEJSKI DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

,,Uczenie jest niekończącą się podróżą’’

Donna Bulger

Takie motto przyświecało miejskiej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, której organizatorami byli: Burmistrz Miasta Sierpca i Rada Miejska oraz społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu.

Zaproszenie na akademię przyjęło wielu gości, wśród których byli: pan Jarosław Perzyński – Burmistrz Miasta Sierpca, pan Jerzy Stachurski – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sierpcu, radni w osobach: pani Barbary Gil i pana Waldemara Frydrychowicza, pan Marek Zdrojewski – Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury, pani Aneta Dębowska – Inspektor Wydziału Oświaty i Kultury, pani Dorota Żbikowska – Inspektor Wydziału Oświaty i Kultury, pani Katarzyna Joniak – Skarbnik miasta,  przedstawiciele Powiatu: pan Wojciech Rychter – wicestarosta powiatu, pan Jan Rzeszotarski – przewodniczący Rady Powiatu, pani Bogumiła Lewandowska – Naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym,  przedstawiciele organizacji związkowych:  ZNP reprezentowana przez panią Teresę Domagalską i NSZZ ,,Solidarność’’ – przez pana Józefa Mroza, ks. kanonik – dr Sławomir Zalewski – Proboszcz parafii farnej, a także Dyrektorzy placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Sierpc. Licznie przybyli nauczyciele emeryci wszystkich jednostek oświatowych oraz nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni. Były obecne również sierpeckie media.

Współgospodarze witali gości słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców uczniów sierpeckiej ,,Trójki’’ – pięknie ozdobionymi i smacznymi babeczkami. Wręczono również upominek – Biedronkę z dedykacją, symbol S.P. nr 3, której patronuje ks. Jan Twardowski:

,,Nauczycielom – za trud, poświęcenie

włożone w wychowanie

i wykształcenie dzieci

oraz młodzieży, za przekazywanie

dobra, prawdy, piękna…’’

Młodzi artyści z ,,Trójki’’ przygotowali koncert poświęcony pracy nauczycieli, a mający charakter podróży. W tę właśnie atmosferę wprowadziła pani Ewa Rycharska – dyrektor placówki, która ciepło i serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych. Zaprosiła do spędzenia miłych chwil przy dźwiękach muzyki i wsłuchania się w słowa polskich poetów.

Uroczystość profesjonalnie poprowadzili uroczy konferansjerzy: Zuzia Łobińska i Wiktor Stahlke.

Podróż biegła drogą ludzkich spraw, jasnych słów i pozostawiła, mamy nadzieję, trwały ślad w sercach i umysłach publiczności.

Dzień Edukacji Narodowej to szczególne święto – święto Nauczycieli, który nieustannie wędrują z uczniami przez lata po ścieżkach szkolnych, często wybierając trudne trasy, ale zawsze zmierzając do określonych celów.

Miłym momentem było wręczenie Nagród Burmistrza Miasta Sierpca, które w tym roku otrzymali:

• pani Beata Gąsewicz z Miejskiego Przedszkola nr 1 ,,Słoneczna Jedyneczka’’
  • pani Ewa Tarkowska z Miejskiego Przedszkola nr 2
  • pani Joanna Łukowska z Miejskiego Przedszkola nr 3
  • pani Anna Pniewska z Miejskiego Przedszkola nr 3
  • pani Jolanta Chyżyńska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego
  • pani Maria Kuskowska z GimnazjumMiejskiego im. Mikołaja Kopernika.

Konferansjerzy sprawnie i płynnie poprowadzili wszystkich od przedszkoli… do szkół, ponieważ wręczono też Nagrody Dyrektora wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym  Miejskich Przedszkoli nr 1, 2, 3, 4, szkół podstawowych i gimnazjum.

Uczniowie ,,Trójki’’ przepięknie recytowali utwory sławiące pracę pedagogów, ,,okraszając’’ je znanymi i lubianymi utworami muzycznymi: Czerwonych Gitar, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Krystyny Giżowskiej, czy Alicji Majewskiej. Wszyscy poddali się nastrojowi, czego wyrazem były gromkie brawa od publiczności.

Dzieci dziękowały, składamy hołd, wyrażały wdzięczność, czyniąc to w sposób serdeczny i szczery.

Dużą niespodzianką dla wszystkich, a jednocześnie uświetnieniem uroczystości były pokazy taneczne w wykonaniu tancerzy szkoły tańca ART DANCE, uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 – Weroniki Rutkowskiej z kl. VI c i Krystiana Telesiewicza z kl. VII d oraz Kingi Gutkowskiej – uczennicy Szkoły Podstawowej w Lelicach i Kacpra Raniszewskiego – ucznia Szkoły Podstawowej w Mysłakówku którzy zostali przygotowani przez pana Adriana Kowalskiego – dyrektora szkoły.

Nie zabrakło też życzeń wypowiedzianych przez dzieci i wyśpiewanych na zakończenie uroczystości:

,, Czerpcie z rogu obfitości

całe fury cierpliwości,

aby znosić bez paniki

nasze psoty i wybryki!

Tego życzą wam uczniowie.’’

Zwieńczeniem koncertu była piosenka finałowa, w której artyści z ,,Trójki’’ wyśpiewali życzenia z serca, prosząc o ich przyjęcie wszystkich gości:

,,wyśpiewać dziś chcemy Wam życzenia,

Z serc naszych płynie dzisiaj pieśń.

Przyjmijcie ją tak, jak ziemia ciepły deszcz

niech zakwitną bukiety naszych serc.’’

Uczniowie ,,Trójki’’ stanęli na wysokości zadania. Nie dość, że wspaniale recytowali i śpiewali, to również cudownie wyglądali. Byli radośni i szczerzy, co sprawiło, że przygotowany program wypadł doskonale, o czym świadczyły gromkie brawa i gratulacje. Nieodzownym dodatkiem, pięknym i oryginalnym była dekoracja, która pozwoliła wszystkim przenieść się w tę nietypową podróż.

Mamy nadzieję, że był to miły czas, który dostarczył wielu przeżyć i wzruszeń.

Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkolnego koła teatralno-recytatorskiego ,,Figielek’’, zespołu wokalnego oraz chóru. Dziękujemy paniom: Joannie Guzowskiej, Elżbiecie Szczepańskiej, Małgorzacie Puszcz, Małgorzacie Trojanowskiej, Marcie Gajdkowskiej, Elwirze Marcinkowskiej-Osmólskiej, Irenie Kalkowskiej, Monice Wojciechowskiej, Barbarze Woźnickiej, Annie Żuławnik, Barbarze Agacińskiej-Łukasiak, Annie Kazimierowskiej i panu Arturowi Tyndorfowi oraz paniom Joannie Marlędze, Edycie Paciuszkiewicz, Marii Szadkowskiej, Marcie Sochockiej i Kindze Wochowskiej za pomoc w czasie uroczystości.

Ogromne podziękowania kierujemy pod adresem Rodziców za okazaną pomoc i wsparcie w czasie przygotowań do uroczystości.