Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z najczęściej stosowanym przybliżeniem liczby Pi.
Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin wielkiego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego oraz Alberta Einsteina. Liczba Pi jest fascynująca, nieskończona i oryginalna na tyle, aby inspirować ludzi. Jej liczni wielbiciele na całym świecie biją rekordy w zapamiętywaniu ilości miejsc „po przecinku”.
Wiele szkół na świecie obchodzi wtedy święto matematyki. Nasza szkoła również włączyła się w to świętowanie: uczniowie klas piątych utworzyli ciąg z kolejnymi cyframi rozwinięcia liczby π, odczytano wiersz Wisławy Szymborskiej, a także krótką informację dotyczącą ustanowienia roku 2019Rokiem Matematyki.
Liczba π – co to takiego?
Liczba to stała matematyczna definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba ta pojawia się w wielu wzorach matematycznych, m.in. we wzorze na objętość kuli. Liczba pi z dokładnością do 20 miejsc po przecinku wynosi 3,141592 653589 793238 46.